Aluevaltuutettu vetoaa jokaiseen sastamalalaiseen poliitikkoon: “Tehdään kaikkemme, että potilaiden palvelut säilyvät”

Psykiatrista erikoissairaanhoitoa on järjestetty Tays Sastamalan Purressa. Onko näin myös jatkossa – se selviää lähiaikoina. Arkistokuva.

Pirkanmaan hyvinvointialueen viranhaltijat ovat tehneet esityksen mielenterveyspalveluiden kehittämiseksi Pirkanmaan alueella. Kehittämissuunnitelmaan kuuluu se, että Sastamalan ja Valkeakosken psykiatrian poliklinikat suljetaan kokonaan. Tilalle tulisivat vastaanotot Tampereella, etävastaanotot ja mahdolliset liikkuvat palvelut.

Perusteena poliklinikan lakkautukselle sanotaan olevan psykiatripula ja mielenterveyspalveluiden saatavuuden tasapäistäminen hyvinvointialueella. Esityksessä luvataan vahvistaa perustason mielenterveys- ja päihdepalveluita. Tähän asti vahvistaminen on kuitenkin valitettavasti tarkoittanut sitä, että mielenterveys- ja päihdepalveluista on siirretty tehtäviä perusterveydenhuollon avopalveluihin. Mitään henkilöstölisäyksiä ei ole ollut. Nykyisessäkin esityksessä kerrotaan, että psykiatrian avopalveluiden henkilöstö siirretään kokonaisuudessaan Tampereelle.

Olin järkyttynyt esityksestä. Vielä hetki sitten vakuuteltiin, että poliklinikkapalvelut kyllä säilyvät. Kirjoitin kannanottoni Facebookiin ja Instagramiin. Olen sen jälkeen saanut lukuisia viestejä entisiltä ja nykyisiltä Sastamalan psykiatrian poliklinikan asiakkailta. Viesteissä on korostunut erittäin vahva arvostus poliklinikkaa, sen työntekijöitä, moniammatillisia tiimejä ja ammattitaitoista työtä kohtaan. Eräs henkilö kertoi muuttaneensa Sastamalaan vain, jotta pääsisi asiakkaaksi vaikuttavana ja arvostettuna poliklinikkana tunnettuun paikkaan.

Sastamalalla ja sitä ennen Vammalalla on pitkä ja kunniakas historia psykiatrisen erikoissairaanhoidon kehittämisessä ja siihen panostamisessa. Se näkyy siinä, miten tyytyväisiä asiakkaita niin poliklinikalla kuin vuodeosastoilla on, ja miten sitoutunutta henkilöstö on työhönsä psykiatrialla. Ennen hyvinvointialueuudistusta meillä oli pirkanmaalaisittain, ja ehkä valtakunnallisestikin, hyvin toimivat psykiatrisen erikoissairaanhoidon palvelut.

Nyt niitä on vähitellen ajettu alas. Esimerkiksi vuodeosastojen siirtoon Tampereelle tai nuorisopsykiatrin lakkautukseen poliitikoilla ei ollut mitään mahdollisuuksia vaikuttaa. Ne olivat ilmoitusasioita.

On vaikeaa uskoa, että lääkäripula olisi täysin ylitsepääsemätön. Toki valmisteluaineistoissa selviää myös halu tasavertaistaa palveluita Pirkanmaan alueella. Toistaiseksi tosin bussit ja junat kulkevat ja autolla pääsee myös Tampereelta Sastamalaan, eikä liikenne toimi vain toiseen suuntaan.

Siksi vetoan jokaiseen sastamalalaiseen poliitikkoon, että vaikutatte omien puolueidenne aluevaltuutettuihin ja aluehallituksen jäseniin ja kerrotte, miten laadukasta psykiatrista hoitoa Sastamalassa saa. Tehdään kaikkemme sen eteen, että potilaiden palvelut ja ammattilaisten työpaikat säilyvät täällä.

Jenni Jokinen
aluevaltuutettu (SDP)
Sastamalan kaupunginhallituksen 1. varapuheenjohtaja, kaupunginvaltuutettu

Jätä kommentti