
Sastamalassa Kirjakorttelin museoiden näyttelyt ja tapahtumat kiinnostivat yleisöä. Kävijöitä oli kesä- ja elokuun välillä yhteensä lähes 4 300.
Museokortin käyttö lisääntyi entisestään. Kesällä tehtiin 1 597 Museokortti-käyntiä. Viime vuonna vastaavaan aikaan niitä oli 1 448.
Pukstaavin ilmaiskävijöitä kirjattiin 1 423. Määrä oli kuluvan vuosikymmenen suurin.
Teatteri Vuokkomaan kymmenen kesäteatterinäytöstä houkuttelivat yli 500 katsojaa. Kirjakorttelin yön kirjailijahaastattelut vetivät yli 200 henkilön yleisön.
Kirjakorttelin museoissa viedään eteenpäin neljää paikallisesti ja valtakunnallisesti merkittävää kulttuurimatkailu- ja lukutaitohanketta. Pukstaavi koordinoi kansallisesti Euroopan laajuista Naiskirjailijoiden kulttuurireittiä.
“Koska Sastamala on syystäkin Suomen kirjapääkaupunki, koemme tärkeäksi kehittää ja nostaa kirjallisuusmatkailun profiilia”, kertoo museonjohtaja Marja Hänninen-Tolvi.
Kirjakorttelin museoiden syyskauden ohjelmaan kuuluvat muun muassa Kulttuuritorstait, hiljainen lukupiiri ja Vanhan ajan Joulumarkkinat.






