OAJ torjuu Huittisten aikeet lomauttaa opetus- ja kasvuhenkilöstö

Oppilaiden ja opiskelijoiden työ uhkaa vaikeutua eri puolilla Satakuntaa. Koulutuksen määrärahojen leikkaukset näkyvät opetuksen ja ohjauksen karsimisena, mutta myös kymmenien opettajien irtisanomisina ja lomautuksina. Huittisten kaupungin lomautusaikeita Opettajien Ammattijärjestö OAJ pitää leikkauslinjan ääriesimerkkinä.

Järjestö torjuu täysin Huittisten aikeet. “Opettajien lomautukset johtavat laittomiin tilanteisiin opetuksessa, ja ne vaarantavat lasten ja nuorten turvallisuuden. Lomautuksilla tavoiteltu palkkasäästö ei ole missään suhteessa niillä oppilaille ja koulutyölle aiheutettuun haittaan”, kehittämispäällikkö Jarmo Niskanen huomauttaa ja jatkaa, että OAJ tulee puuttumaan lomautuksiin, mikäli kaupunki ne toteuttaa.

“Kehotamme myös vanhempia puolustamaan lastensa oikeutta opetukseen. OAJ ei kiistä kuntien talousongelmia, mutta näin äärimmäisille säästökeinoille ei ole järkeviä perusteita”, Niskanen tähdentää.

Opetusalan Ammattijärjestön edustajat tapaavat tänään Huittisten päättäjiä vedotakseen lomautuksista luopumiseksi. Kaupunginhallitus päättää asiasta 15.12.

 

  • Nimetön

    Jos koulunkäynnistä on aikaa 30 vuotta ja jos 4. luokalla olisi opettaja ollut lomautettuna 3 viikkoa niin minkälaista haittaa siitä olisi syntynyt ja kenelle?

  • Nimetön

    Sastamalassa ei tulla koskaan lomauttamaan opettajia, koska Sastamalan johtavat luottamushenkilöt ovat kansakoulunopettajia.

  • Veronmaksaja

    En käsitä, miksi opettajat eivät voisi olla lomautettuina oppilaiden kesäloman, syysloman, joululoman tai hiihtoloman aikaan?

    • Veronmaksaja

      Olen yrittäjä ja aina töissä. Siksi ajatusmallini on aikalailla erilainen kuin palkansaajilla. Tiedän, että palkan eteen on tehtävä töitä!! Ja voisin olla lomautettuna loman aikaan. En näe siinä mitään outoa!

  • Nimetön

    Entä pääsiäisloma? Ainakin ateistien jälkeläiset vois tulla kouluun pääsiäisenäkin ja opet opettais!

  • Nimetön

    Jostakin syystä opettajat luulevat olevansa korvaamattomia. Koulu ei ole ydinvoimala eikä sairaalan teho-osasto. Jos koulu pysähtyy hetkeksi niin mitä sitten?

    • Nimetön

      Ei kyllä syntyisi mitään vahinkoa opettajien lyhyistä lomautuksista, lisäksi säästettäisiin oppilaiden kuljetuksista.

      • Nimetön

        Paljonpa tiedät asioista! Eihän oppilaita voi lomauttaa, laki takaa oppilaille oikeuden opetukseen. Lomautusten aikana yksi opettaja hoitaa monen open ryhmät yhtä aikaa. Oppilaat käyvät siis koulua, vaikka osa henkilökunnasta on lomautettuna.

  • Nimetön

    Jos sanat “Opettajien lomautus” vaihdettaisiin sanoihin “Koululaisten kuljetus” (kehittämispäällikön tekstissä), olisin suunnilleen yhtä mieltä.

  • Nimetön

    Mikäli Opettajien Ammattijärjestö olisi tosissaan huolestunut oppilaista ( lapsista ), niin kyllä lomautukset voitaisiin hoitaa kesällä. Moni vakituinen virkavapaalla oleva opettaja ilmoittautuu kesällä virkaansa, kun oppilailla alkaa loma. Vastaavasti opettajan sijainen joutuu kortistoon työttömäksi, vaikka jatkaisi syksyllä saman opettajan tuurausta.

  • Nimetön

    Opettajien työtä pitäis arvostaa. He tekee nykyään niin paljon sellastenkin lasten eteen joitten vanhemmat ei pysty lapsistaan huolehtiin. Osalle koulu antaa ne tärkeimmät elämäneväät

  • Nimetön

    Klo 16.40: Tuo on totta, mutta jos lomaukset porrastetaan, jää aina joku opettaja, tuo varavanhempi, huolehtimaan. Ja noista kesälomakikkailuista : vaikka se olisi lainmukaista, se ei ole lain hengen mukaista.

Kommentointi ei ole käytössä.