Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen arvion mukaan Satakunnassa on yksi susilauma ja Varsinais-Suomessa kaksi. Koko maassa susilaumojen määrä on kasvanut. Laumoja lienee nyt 29-41, kun arvio helmikuussa ennen lisääntymiskautta oli 24 laumaa.
KAUPALLINEN YHTEISTYÖ
Poimintoja
Kommentointi ei ole käytössä.







Protestilistan poistosta.
Taisi mennä suteen kommenttisi. Mutta asiaan: Näinköhän on, että susista alkaa todella tulla yleisempi ongelma, jos kannan rajoitus ei onnistu? Vielä riittää metsästäjiä, jotka kykenevät hukan kellistämään, mutta metsästysseurat ukkoontuvat, ja nuoret eivät opi metsästystaitoja, eivätkä jaksa tai viitsi ilmaiseksi metsässä rämpiä. Metsästyksenvastainen ilmapiiri tekee nuorista miehistäkin kettutyttöjä. Taidetaan pian olla tilanteessa, että tarvitaan ammattimetsästäjiä. Kuka heidän palkkansa maksaa, nekö, jotka susia haluavat lisää, karjankasvattajat tai haja-asutusalueen lapsiperheet, vai siirretäänkö kulut veronmaksajille?
Kotoutumisesi Suomeen on vielä kokolailla kesken. Mennä syteen, sanaparia tavoittelit tuossa ensi alkuun.Sysi ja susi ovat täällä pohjolassa erimerkitykselliset.
Itse kirjoituksesi on pääosin harhaanmennyttä uusioperussuomalaisuutta.
Suteen kohdistuvassa viranomaistoiminnassa ei ole kyse kannanrajoituksesta vaan susikannan säilymisestä täällä pohjoisella alueella.
Suden rajoittaminen ei ole mitenkään ongelmallista jos sellaisiin toimiin pitää ryhtyä. Nykytekniikalla jokainen susi kyetään saamaan kiinni kohtuu helpolla eikä siinä tarvita tuota ukkoontuvaa , hirvenmetsästystä harrastavaa metsästysseura joukkoa. Muutama suden oikeasti tunteva ammattilainen riittää.
Jos metsästyksen vastainen ilmapiiri aiheuttaa sen että nuoretkin miehet alkavat ajatella kettutyttöjen tavalla on tuo ilmapiirimuutos oikean suuntainen. Oletko huomannut että toiminta josta tuo kettutyttö-nimitys on alkuunsa saanut, eli kettujen vapauttaminen , on kokonaan loppunut. Kettutytöt ovat ajatelleet ja muuttaneet suojelutoimiaan asiaansa vastaavammaksi. Ajattelua on sillä suunnalla..
Tuosta viimeisestä lauseesta voisi päätellä että ” jotka susia haluavat lisää, karjankasvattajat tai haja-asutusalueen lapsiperheet” eivät maksele veroja.
Tervetuloa Hottentotti vaan Suomeen. Itse synnyin tänne jo yli viisikymmentä vuotta sitten ja aika paljon sutta ja sekundaan on tullut nähtyä, kuten tuo vastineesikin. Onhan vieraan kielen ymmärtäminen aina vaikeaa, ja välillä töistä tahtoo tulla “ulvova juttu”. Ketuillekin voi mennä hyvä yritys, vaikka kärppänä olisikin korjaamassa virheitä, joita riittää, vaikka lampaat söisi.
Mutta mennäkseni suteen, yhtään uutta virkamiestä ei Suomeen tarvita, ei edes sudenmetsästäjää, koska siitä seuraisi susilautakunnan ja susisihteerin perustaminen kuntiin, susijaosto tarkastajineen Ely-keskukseen, ympäristöministeriön susijaosto ja ministeriön asettama susityöryhmä. Pääministeri tilaisi Himas-raportin suden tulevaisuudesta ja Ruotsista kutsuttaisiin entinen ministeri laatimaan suunnitelmaa susikannan kestävyysvajeen korjaamiseksi.
Pidetään huolta, että osaavia metsästäjiä riittää harrastuspohjalta. He ovat ainoita, jotka oikeasti kykenevät susikannan säätelyyn. Vieläpä aiheuttamatta kustannuksia veronmaksajille.
Uusi viestisi osoittaa ettet ole kotouttamisen lisätarpeessa kielellisesti. Anteeksi erreykseni,
Totta ettei tuota mainitsemaasi uutta virkakoneistoa tässä tarvita enkä sitä ehdottanutkaan. Meillä on jo tuohon säännöstelyyn tarvittavat ammattilaiset olemassa. Ja ne eivät ole nuo pohjalaaset uroot jotka Putin-lisenssillä järjestivät tuon surullisen kuuluisan susijahdin. Toimillaan he aiheuttivat itse tuon harrastusmetsästyksen mustamaalaamisen. Niin makaa kun petaa, sanotaan. Turha tästä on kettutyttöjä syytellä. Vähän huono nimi noille aktivisteille,jotka eivät kuitenkaan ole aktiivisuuttaan juurikaan metsästystä vastaan suunnanneet. Ovat metsästäjien ristikoissa jo luonnostaan, niin kettutytöt kuin kettu-ukotkin.
Koskahan muuten nuo koirasusi todisteet luovuttanut Putin koneistoineen tajuaa että suomalainen hirvenmetsästys on tosiasiassa salattua sissisodan kertausharjoitusta velivenäläisen invaasiota varten.