Hiekka pöllyää Sastamalassa viikonloppuna, kun Vammalassa mitellään beach volleyn SM-osakilpailu Neon Sport Open. VaLePan isännöimän turnauksen pääkentät sijaitsevat Rautavedenkadun varressa, mutta osa otteluista käydään Vinkin vapaa-aikakeskuksen hiekalla.
Turnausvastaava Toni Vahelan mukaan luvassa on kovatasoinen viikonloppu. “Saimme turnaukseen todella hyvin joukkueita. Kaikki Suomen parhaat biitsarit ovat mukana, plus paikalliset kovat lentopalloilijat.” Kentällä nähdään muun muassa Olli Kunnari, Sakari Mäkinen sekä Mikko Esko.
Naisten puolella Vahela nostaa ennakkosuosikeiksi VaLePan entisen päävalmentaja Ugis Krastinsin tyttären Anete Krastinan ja parinsa Jana Jaudzeman. Miehistä hän mainitsee ensi viikolla olympiakarsintaankin lähtevän parin Jyrki Nurminen–Pekka Piippo. “Erityistä huomiota kannattaa kiinnittää nuoriin naispelaajiin, sillä mukana on VaLePan ja Mouhijärven biitsijunnuja”, Vahela vinkkaa.
Miehen mukaan odotettavissa on kovatasoisia otteita kautta linjan. “Läpihuutopelejä ei paljon nähdä.”
Karsinnat käynnistyvät perjantaina klo 18 sekä naisten että miesten otteluilla. Viimeinen peli alkaa klo 20. Lauantaina pelataan aamuyhdeksästä iltakahdeksaan. “Tapahtumat eivät lopu siihen, vaan pieni bilemeininki jatkuu vielä pari tuntia, kun dj soittaa kentillä musiikkia.”
Sunnuntaina ohjelmassa ovat puolivälierät, välierät ja loppuottelut. Klo 10 alkavat pelit huipentuvat naisten finaaliin klo 16 ja miesten finaaliin klo 17.
Oheisohjelmaa on luvassa koko viikonlopuksi. Rautavedenkadulla on viikonlopun aikana makkarapiste ja yritysten pop up -kojuja, joten pelien ohessa voi osallistua vaikkapa jumppaan tai hankkia itselleen kampauksen. “Omaa eväsreppua ei kielletä, mutta Laiturikahvila palvelee kenttien välittömässä läheisyydessä. Hyvä mieli ja säänmukainen varustus ovat ainoat asiat, joita viikonloppuna tarvitaan mukana.”
Autoilijoiden on hyvä muistaa, että Rautavedenkatu on suljettu torstaiaamusta alkaen välillä Onkiniemenkatu-Aittalahdenkatu. Katu avataan tapahtuman jälkeen.
Missäs valittajat luuraa. Katu kiinni et ei pääse kulkee, meteli kova ja luonto kärsii !
Mutta paljasta pintaa tarjolla! Ehkä se kumoo negat. ympäristövaikutukset :DDD
Mitä nyt äkkiä keksisi valittaa….. Nurmikko kuolee santakasan alla?
Biitsipelajat tulessa .Jos näin on niin miksei niitä sammutettu?
kyllä ne sammuu itsestään kun ottaa laatikon voimajuomaa
ei tuollaisesta viitti kukaan valittaa .naurettavaa koko touhu
Huomenna tulee 15mm vettä, kyllä ne siitä sammuu itsestään. Älkää vaivatko pelastuslaitosta ja HÄKEe turhilla soitoilla.
Paras paikka kisalle olisi ollut Kotajärven kentällä.
Kotonaan ei ole sairaan hyvä olla.