Teknikum Oy:ssä aloitettiin yt-neuvottelut 22.6. taloudellisilla ja tuotannollisilla perusteilla.
Neuvotteluiden tavoitteena on löytää kustannussäästöjä sekä parantaa yhtiön kannattavuutta organisoimalla toimintoja uudelleen. Keinoina näihin yhtiö esittää mm. tuotannon osittaista siirtämistä Unkariin sekä henkilöstön vähentämistä Vammalan ja Kiikan tehtailta.
Yhtiö arvioi vähennystarpeen olevan tuotannon työntekijöiden osalta maksimissaan 30 henkilöä ja toimihenkilöiden osalta neljä henkilöä. Lisäksi neuvotellaan kaikkien henkilöstöryhmien osalta lomautuksista.
Teknikumin edellinen yt-kierros päättyi maaliskuussa, jolloin yhtiö irtisanoi viisi henkilöä tuotannosta ja lomautti henkilöstöänsä.
KAUPALLINEN YHTEISTYÖ
Kommentointi ei ole käytössä.







jaa että miksi pitää siirtää tuotantoa muualle ???? olisko ay-änkyröillä siihen osasyy ??
arvaa 2 kertaa!
ahneus!
lopun alkua ilmassa
Aivan ongelmatonta tuotannon siirtäminen ulkomaille ei ole…mutta jos markkinatkin tuotteille ovat keski-Euroopassa asiaa lienee pohdittu siltäkin osin..on yrityksiä jotka ovat kokeilun jälkeen palanneet Suomeen…
Vahinko vain että taas syntyy työttömyyttä alalle jossa työllistyminen uudelleen vaikeaa…
Kyllä ei Unto tykkäisi hyvää, jyrähtäisi kuin Kekkonen aikonaan!!!
pakolaisia lisää jotta saadaan mustaa kummia
Kasva aikuiseksi, tai unohda ainakin tyhmät puujalkavitsisi.
Nyt oli huono puujalka,ei pakolaiset kumia tee…..nehän on kaikki korkeasti koulutettuja,lääkäreitä ja diplomi-insinöörejä.
Isopalkkainen työtön mamu maksaa paljon veroja,sillähän valtio tienaa,sanoi “me tienataan tällä”katainen.
Kuka ihme haluaa tätä AY mafian änkyröintiä katsoa. Eikö jo vihdoinkin luulisi kellot soittavan jollakin, että jotain on nyt pielessä. Mutta kun ei !!! työpaikkaja häviää oikein luikuhihna vauhtia.
Joo, nyt kiirusti jokainen eroamaan liitosta, itse on helpompi hoitaa YT-neuvottelut. Kun heti tänään eroaa myös työttömyyskassasta, vapautuu ansiosidonnaisesta työttömyyskorvauksesta, kommunismin jäänteestä, joka estää uudelleen työllistymistä. Itse neuvottelemalla saa paremman työsopimuksen, vaikkapa sellaisen, että tulee tarvittaessa pariksi tunniksi töihin ja saa muuten nauttia vapaudesta. Kun valtaosa työläisistä ymmärtää erota liitosta, voidaan laki yhteistoiminnasta työpaikoilla kumota ja päästään kokonaan eroon YT-neuvotteluista irtisanomisissa. Työnantaja voi illalla sanoa, että aamulla ei tarvitse enää tulla töihin. Vapautta!
Luulenpa, että Teknikumissa jokainen työntekijä ottaa tyytyväisenä vastaan avun jonka nyt saa liitoltaan. Yhdistyminen on ainoa keino päästä tasavertaiseen neuvotteluasemaan työnantajien kanssa.
Niinpä. Ei ole huono ajatus erota, kuten ehdotitkin. Minä olen ollut jo kauan Loimaan kassan tyytyväinen asiakas.
AY-hörhöt sahaavat omaa oksaansa jatkuvilla lakoilla ja rettelöinneillä. Hyvänä esimerkkinä paperimiehet 90-luvulla. Seurauksella, että paperiteollisuus melkein hävisi Suomesta.
Toinen superänkyrä liitto on AKT. Harrastaavat ihan yksinkertaisesti kiristystä, kun harva se vuosi pysäyttävät Suomen viennin. Kiitos heille Suomen lamasta. Minä ainakin kannatan sydämeni pohjasta satamien automatisointia – sitähän AKT kaivaa . . .
Loimaan kassalaiset ovat siivelläeläjiä. Nauttivat muiden taistelemista sopimuksista. Kunhan yleissitovuus loppuu, alkaa poru kassalaisten keskuudessa.
Vielä joku luulee, että halvalla saa hyvää ja paskan myynnillä tekee tilin..
Paskalla nimenomaan saa tilin. Otetaanpa esimerkiksi mm. jätebisnes.
Nyt kyllä haukut väärää puuta.
Valtiollamme on sata miljardia velkaa.
Kyllä sen ovat aikaansaaneet ihan muut kuin 8 euron perustuntipalkalla töitä tekevät duunarit.Kataiset ja 10 000 euroa kuukaudessa tienaavat varapuhemiehet ja firmojen optio ja osinkomiljönäärit voivat myös katsoa peiliin…ei tartte kun katsoa laiturikahvilaan tai golfkentälle ketkä ne työt tekee…
En maksaisi samaa hintaa Unkarilaisesta vaimosta, kuin kotimaisesta. Näin karkeasti asiaa kuvaisin.
En minä kyllä mitään ole vaimostani maksanut. Ihan ilmaiseksi sain lirkuteltua vuosikymmeniksi mukaan. Ei kaikkea saa rahalla. Vaikka mistä minä mitään tiedän näistä markkinoista, lapsenikin ovat kotitekoisia.
Synkkää on Sastamalassa varsinkin Tyrvistä lukiessa, mutta sinne ei voi maksutta kommentoida.
Valitettavasti Loimaan kassalaiset eivät ole mitään siivelläeläviä, katsos kun Suomessa on siihen oikeus. En ymmärrä tuota ” nauttivat muiden taistelemista sopimuksista “. Te olette taistelleet niin että ei ole enään niitä tehtaita tai työpaikkoja, niin mitä ihmeen nauttimista siinä on? Sekö se nautinto on että saatiin firma loppumaan, hyvänä esimerkkinä Uudenkaupungin soijatehdas tai UPM saha joka piti perustaa Suomeen. AY pomoille Helsingissä se ei sopinut, kun piti vielä taistella lisää, nyt saha on Eestissä Otepäässä. Se siitä taistelusta.
Jutuistasi tulee mieleen neuvostoliittolainen sodanaikainen Tiltu-propagandaradio, joka yritti luoda epäjärjestystä suomalaisiin joukkoihin. Sinä et taida edes olla työläinen, kukaan palkkatöitä tekevä ei sahaa omaa oksaansa kuten sinä.
Taitaa enemmän AY-hörhöt olla Neuvostoliittoon kallellaan. Kukaan omilla aivoillaan ajatteleva palkkatyötä tekevä ei antaisi AY-hörhöjen pakottaa yritysten siirtää tuotantonsa ulkomaille. Änkyrämäinen kiristys ja ‘perseet penkkiin’ toimintatapa aikaansaa juuri em. vaikutuksen. Toisaalta umpilaiskat ja luonnevikaiset luotot taitavat tehdä tuon ihan luonnostaan sen enempää asiaa edes ajattelematta.
Kyllä on lopun alkua, puhutaan osittaisesta siirtämisestä. Todellisuus on se että nähdään hintaero jonka jälkeen iskee lisä ahneus ja siirretään lisää. Seuraavaksi puhutaan yritysostoista joilla mahdollistetaan seuraavat siirrot. Henkilökunta kiltisti opettaa uusia tekijöitä ja sitten ihmetellään miksi ei olekkaan työtä enää.
Joku kehui vävyään, että osaa puhua viittä eri kieltä. Toinen vastasi, että onko vävyllä mitään sanottavaa?
Caruna.
Yritys on ihan asiallinen, toisaalta kuin jotkut työntekijät….toivottavasti saavat mitä ansaitsevat!