Alokkaat valalla Huittisissa

Vakuutus ja vala - Huittinen
Valapäivän järjestelyt kartalla. Kuva aukeaa klikkaamalla isommaksi.

Porin prikaatin Satakunnan pioneeri- ja viestipataljoonan alokkaiden sotilasvala näkyy Huittisten katukuvassa perjantaina.

Päivään osallistuu noin 500 sotilasta, joiden lisäksi paikalle odotetaan paria tuhatta varusmiesten omaista. Tilaisuudet ovat kaikille avoimia.

“Toivomme runsaasti alueiden kansalaisia seuraamaan sotilaidemme juhlahetkiä”, Porin prikaatin komentaja, eversti Arto-Pekka Nurminen sanoo. Prikaatin neljästä valapäivästä kaksi oli eilen ja tänään Huittisten lisäksi on vala Raumalla.

Sotilasvalan ja -vakuutuksen esilukijana Huittisissa on kaupunginjohtaja Jyrki Peltomaa.

Sotilaskotiyhdistyksen myyntipisteet palvelevat valapäivän yleisöä.

Aikataulu

9.00 Kalustonäyttely avautuu
9.30 Sotilasvakuutus Huhkolinnassa
9.40 Laivaston soittokunnan kuviomarssiesitys urheilukentällä
10.00 Sotilasvala ja kenttähartaus urheilukentällä
n. 10.45 Ohimarssi Lauttakylänkadulla

  • Nimetön

    Onko alokkaille kerrottu, että vala velvoittaa ainoastaan puolustamaan omaa maataan? Ei siis hyökkäämään toiseen valtioon kuten tehtiin toisessa maailmansodassa. Silloin tuotiin tiettömien taipaleitten takaa suomalaisia vainajia haudattavaksi Neuvostoliitosta. Nämä nuorukaiset oli pakotettu tehtäväänsä, jopa aseella uhaten. Tässä nuoremmille sellaista totuutta historiasta jota virallisesti ei vieläkään Suomen valtio hyväksy.

      • Nimetön

        Tai sitten asialla on ollut spitaalinen. Niitä voi vetää nenästä ainoastaan kerran.

    • hilkka

      – tämän jutun kirjoittaja on keksinyt tuon jutun.Ei totuuden häivääkään.vois vähän tarkentaa tietojaan.

      • Nimetön

        12:30 Tarkoitatko hilkka, että toimituksen juttu “alokkaat valalla Huittisissa” on perätön?

  • tykkimies

    Olisi joskus mukava nähdä myös Kuninkaallisen Suomen Tykistörykmentin jälkeläistä Satakunnan Tykistörykmenttiä Huittisissa.

  • Kirjastosta löytyy kirja,

    jonka kirjoitti Erno Paasilinna. Arndt Pekurisen elämä ja teloitus -nimeltään. Aseistajakieltäytyjälle kävi kehnosti..

    Onneksi meillä on vielä hyviä nuoria, jotka menevät armeijaan eivätkä lykkää sinne menoa monilla verukkeilla.

    Julkisuudessa paljon esillä olevista nuorista voitte ottaa paremmin selvää. Kysykääpä useammin, oletko jo suorittanut asevelvollisuuden tai mikä mahtaa olla syy, ettei terve ja työelämässä hyvin esillä oleva nuori ole sitä suorittanut.

    Voi selittelyjen määrää, voi sairauksien kirjoa, voi mammanpoikien määrää!

    Tunnetko siis nämä seikat henkilöistä, jotka hoitavat luottamustoimia?

  • hilkka

    – Anteeksi ,en todellakaan tarkoittanut pääjuttua (se on hieno) – vaan kommenttia 19.08.-16. 14.07.jossa kerrotaan “nämä nuorukaiset oli pakotettu aseella uhaten”jne. Niin tämä kommentti on mielestäni vähän raflaava ,ettei mielestäni ole totuudenmukainen. ( *siis minulle tieto on uusi.). Pahoitteluni.

    • Nimetön

      hilkka 10:33. Kyllä silloin oli voimassa “kenttäoikeus”. Ei näille nuorille sotilaille annettu minkäänlaista vaihtoehtoa kun lähdettiin torrakat sojossa hyökkään yli valtakunnanrajan, kohti Neuvostoliittoa. Valitettavasti Suomen virallinen historia ei tunnusta tätäkään totuutta. Toimittaja Aarne Laitinen kertoi vasta kouluista päästyään, hakeneensa oikeat tiedot Suomen historiasta. Opettajat olivat olleet IKL:n jälkeläisiä.

      • hilkka

        -Hei 13.12.!! – Kyllä,kyllä minulla ei ollut tietämystä taaskaan ! .- “yli valtakunnanrajan kohti Neuvostoliittoa” ,eli piti mennä vain rajalle asti,ei pidemmälle, suunnitelma kuitenkin muuttui toiseksi. Kiitos “13.12” opetuksesta ! Sota-arkisto on varmasti paikka, josta tämä toimittaja on ammentanut tiedon ! Kiitos vielä ja aurinkoista syyskesää ! hilkka

Kommentointi ei ole käytössä.