Kausi käynnistyy – VaLePan kotiotteluita värittävät uudistukset

Vexve Areenalla isketään palloa jälleen lauantaista alkaen, kun Mestaruusliigan kausi 2017-2018 pyörähtää käyntiin. Kuva: Hannu Moilanen.

VaLePan mestaruusliigakausi pyörähtää käyntiin kotiottelulla tulevana lauantaina 23. syyskuuta. Vastustajaksi Vexve Areenalle marssii Vantaa Ducks.

Alkava kausi tuo tullessaan paljon muutoksia ottelutapahtumiin.

“Itse peli sentään pysyy samana”, naurahtaa toiminnanjohtaja Hanna Arve-Talvitie.

Ensimmäinen muutoksista näkyy heti Vexve Areenan aulassa, sillä eteistilan ja liikuntasalin erottavan päätyseinän ovet avataan otteluiden ajaksi, jotta aulaan saadaan väljyyttä. Myös lipunmyyntiä päivitetään. Tulevalla kaudella käytössä on seat4.me -lipunmyyntipalvelu.

“Sen myötä toinen lippujen tarkistus poistuu. Kun näytät lippusi ovella, olet kirjautunut ottelutapahtumaan, eikä lipun perään enää kysytä.”

Muutoksia on luvassa klubitoimintaankin. Yritysvieraille avautuu Businessklubi yläkerrassa, ja osa ravintola Wareliuksen Pukkiklubista lohkaistaan Bar VaLePan käyttöön. Jatkossa ottelutapahtumissa on B-oikeudet.

Lapsille avautuu alakerran käytävä- ja pukuhuonetiloissa valvottu Junnumesta.

“Siellä lapsille järjestetään ohjattua toimintaa askartelusta temppurataan. Junnumestaan voi jättää pienempiäkin lapsia ottelun ajaksi”, Arve-Talvitie kertoo.

Toiminnanjohtajan mukaan kausikortteja sekä Business- että Pukkiklubille on jo myyty mukavasti.

“Myös normaaleja kausikortteja on myyty enemmän kuin viime vuonna.”

VaLePan joukkue hioi pelikuvioitaan Viron Tartossa pari viikkoa sitten pelatussa turnauksessa, josta pukkipaidoille irtosi voitto.
Toiminnanjohtajan mukaan joukkue nivoutui turnauksessa entistä paremmin yhteen ja sai kunnon joukkuehengen päälle.

“Ducks tulee varmasti olemaan kova vastustaja. Joukossa on sekä nuoria että kokeneempia kavereita, jotka varmasti pistävät meille hanttiin”, arvioi Arve-Talvitie avausvastusta.

Joukkueen kapteeni Mikko Esko ja päävalmentaja Sami Kurttila poikkesivat maanantaina Helsingissä Mestaruusliigan avauksessa.
Esko kertoi tilaisuudessa olevansa alkavasta kaudesta innoissan.

“Nyt on isompia tavoitteita kuin viime kaudella, niitä kohti lähdetään taistelemaan. Edessä on varmasti mielenkiintoinen kausi, jossa yhtenä hienona mahdollisuutena tietysti Mestarien liiga.”

Eskon mukaan VaLePalla on nyt kova joukkue.

“Näkisin, että meillä on fyysisempi ja ehkä pikkuisen teknisempikin joukkue mitä viime kaudella. Joukossa on hyviä uusia nuoria, jotka painavat kovalla motivaatiolla. Keskitorjujaosasto on vahvistunut ja yleispelaajaosastolla on paljon kilpailua. Kilpailu on hyvä asia, sillä se vie eteenpäin.”

Mestarien liigan Esko kertoi olevan kaikkien haave.

“Lohkovaihe on kaikkien tavoite. Toinen tavoite on, että siellä pärjätään, eikä vaan oteta osaa.”

Kommentointi ei ole käytössä.