VaLePa haki voiton Hurrikaanista

Mikko Esko järjesteli hyökkäyspaikkoja Loimaalla. Kuva: Hannu Moilanen.

Mestaruusliigan viime kauden finalistijoukkueet kohtasivat lauantai-iltana Loimaalla, kun Hurrikaani isännöi VaLePaa. Vieraat veivät ottelun numeroin 1-3.

Ensimmäisen erän VaLePa otti selvin numeroin 18-25. Mikko Eskon syöttöputki kantoi loppuun asti. Tommy Carmody päätti erän onnistuneeseen keskihyökkäykseen.

Toisen erän lopulla tilanteessa 25-25 Hurrikaani oli vastaanottamassa VaLePan syöttöä ilman passaria syöttövaihdossa tapahtuneen virheen vuoksi. Erä vieraille lopulta 27-29.

Kolmannessa erässä Hurrikaani rikkoi kovilla syötöillään VaLePan vastaanottoa. Syöttöpeliä lukuun ottamatta isäntäjoukkue antoi pallolle kyytiä lähes virheittä. Hurrikaani puhalsi erän nimiinsä 25-19.

Neljännessä erässä Mikko Esko järjesteli hyökkäyspaikkoja kollegoilleen. Torjuntapeli oli myös edellistä erää tiiviimpää. Erä VaLePalle 20-25.

“Täällä Loimaalla syöttö-vastaanotto-peli yleensä ratkaisee. Nytkin Hurrikaanin syötöt olivat tosi kovia, mutta onneksi meillä on Mikko Eskon kaltainen passari, joka haki pallot pelattaviksi. Hän auttoi meidät voittoon”, kiitteli VaLePan päävalmentaja Sami Kurttila.

“Pelin taso heittelee meillä vielä liikaa, mutta pikku hiljaa se alkaa stabiloitua”, analysoi Markus Kaurto, joka palkittiin VaLePan parhaana pelaajana. “Kunnon treeniviikko antoi mahdollisuuden tulla tänne hyvässä lennossa. Suorat torjuntapisteet olivat meillä tänään vastustajaa paremmat”, hän jatkoi.

  • Nimetön

    Valepa alkaa olla tiukoilla jo vähän kaikkien vastustajien kanssa. Mihin katosi alkukauden hyvä peli? Kävikö nyt päinvastoin kuin viime kaudella? Muut parantaa peliään kauden edetessä ja Valepan peli huononee.

  • Nimetön

    Näin se vaan suksimies on vaikka kuinka v****tais. Sivula pelasi, tehoilla 9/-3. Aloitusten nosto Valepalla todella heikko. Keskimiehet Kaurtoa lukuun ottamatta tosi vaisuja… Ei se nyt vaan kovin hyvältä vaikuta. Toivottavasti Eskon pelivire pysyy, muuten ollaan todella suurissa vaikeuksissa.

  • Nimetön

    Sivula ei taida olla täydessä pelikunnossa. Jätti kaksi edellistä peliä kokonaan väliin ja nyt tehot pakkasella.

  • Nimetön

    Toisena hakkurina oli Vesasen Anssi! Ei kuitenkaan nauttinut Kurttilan luottamusta vaikka Sivula pelasi tosi vaisusti.

  • HyväJoukkue

    Hyvä joukkue ei pelaa koskaan huonosti, eikä häviä yhtään peliää kauden aikana, paitsi ehkä paremmilleen? Ammattimainen ote pitää pystyä säilyttämään joka olosuhteissa kaikkina aikoina. Siitä maksetaan. Joukkue on organisaatio eli firma ja sen toivotaan saavuttavan tulosta. Me katselijat ja fanit olemme vain sivullisia, pellejä, jotka maksamme pääsylipun hinnan teatteriesityksistä joita näemme, peleistä.

Kommentointi ei ole käytössä.