
Kansanedustaja Arto Satosen (kok.) Onkiniemenkadulla sijaitseva, noin 70 henkeä vetävä vaalitoimisto on täynnä ihmisiä. Valtiovarainministeri, kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpon visiitti kiinnostaa.
Ministerin edellinen vaalitilaisuus Turussa on vähän mennyt pitkäksi, odotellessa yritän saada jotakuta vähän haastamaan Orpoa. Uhkana on, että menee ihan hymistelyksi koko tilaisuus. Mistä syntyisi lukijoita kiinnostavaa draamaa? Turvamiesten kengistä ei ainakaan parane kirjoittaa.
”Jospa Satonen ilmoittaa, että haastaa Orpon puheenjohtajakisassa!” hihkaisee eräs mieshenkilö.
Satosta draamahakuisuus huvittaa.
”Politiikka on parhaimmillaan tylsää, sillä silloin asiat on hyvin, kun ei ole draamaa.”
Paikallisessa vaalitaistossakin draama on ollut lauantaina vähissä. Satonen, keskustan Pertti Hakanen ja sdp:n Ilmari Nurminen ovat aamulla kampanjoineet yhdessä Vammalan torilla.
”Tsemppasimme toinen toisiamme. Meidän viestimme oli: äänestäkää paikallisia ehdokkaita. Jos joku on päättänyt äänestää demareita, niin toivon, että hän äänestää Ilmaria, ja jos keskustaa, niin äänestäisi sitten Perttiä”, juttelee Satonen.
VsV:n pojilta takkiin
Orpo saapuu paikalle ja toteaa olevansa melkein kotikulmilla. Köyliön Vuorenmaasta kotoisin oleva valtiovarainministeri kertoo ottaneensa Vammalan seudun Voiman pojilta nuoruudessaan usein takkiin monenmoisissa urheilumittelöissä.
Vaalimittelöissä Orpo ei sen sijaan aio muille hävitä.
”Mistä ne rahat tulevat, joita muut puolueet nyt vaalikentillä jakavat? Ei kokoomuksella ainakaan ole sellaista aarrearkkua. Hyvinvointiyhteiskunnan ylläpitäminen vaatii vastuullista talouspolitiikkaa.”
Ratkaisevaa on pitää kiinni työstä ja työpaikoista sekä saada työllisyysastetta vielä paremmaksi.
Orpo puhuu hyvän lisäämisestä niin sanotulla työmiljardilla, joka syntyy muun muassa työn verotusta alentamalla.
”Ei oteta euroja yhteisistä varoista, vaan jokaisen omasta pussista verotusta alentamalla. Tämä koskee myös työn sankareita eli eläkeläisiä.”
”Meillä on myös liikaa töitä, joille ei löydy tekijää. En syyllistä työttömiä, ymmärrän ettei kannata mennä töihin, jos tulot laskevat. Sosiaaliturvaa pitää uudistaa niin, että työnteko on aina kannattavaa.”
Orpon mukaan työelämään tarvitaan myös lisää joustoa ja paikallista sopimista. Työperäistä maahanmuuttoa tarvitaan lisää, sillä työntekijöille on monella alalla tarvetta.
Orpoa tympii joidenkin muiden puolueiden vaalihuumassa tapahtuva maailmanlopun maalailu.
”Haluan positiivista tulevaisuudenuskoa synkistelyn keskelle. Suomi on maailman toiseksi onnellisin maa. Taloudellisestikin tilanteemme on huomattavasti parempi kuin neljä vuotta sitten.”

Orpon suosikkiverot?
Koska Orpo niin paljon veroista tykkää, kirvoittaa se yleisöstä kenties huumorimielellä heitetyn kysymyksen ministerin suosikkiveroista.
”Pakko niitä verojakin on kerätä”, Orpo hymähtää. ”Verotetaan sitä, mikä pilaa ja tuhoaa ja pelastetaan maailmaa samalla, mutta ei liikaa palkansaajaa, yrittäjää tai eläkeläistä.”
Orpon EU-kannat kiinnostavat Maila Anderssonia. Orpo korostaa unioniin kuulumisen tärkeyttä jo Suomen vienninkin takia ja harmittelee, kun ei Natoon ole hinkua.
”Edes Perussuomalaiset eivät enää puhu EU-erosta, sillä vähintään 70 prosenttia suomalaisista kannattaa jäsenyyttä. Brexit on hirveä asia.”
Yleisöstä kysytään myös metsäverosta. Orpon ei ulottaisi kiinteistöveroa maa- ja metsätalousmaahan, ”sillä sitä ei suomalainen talonpoika ja -tyttö kestä.”
Kokoomuksen Sastamalan kunnallisjärjestön vaalipäällikkö Leena Palomäki toivookin Orpon pitävän maatalouden asiaa näkyvästi esillä vaalikampanjan loppumetreillä. Muistutukseksi Orpo saa mukaansa eväskassin, joka pitää sisällään Herkkujuustolan juustoja sekä Heinon ruisleipää.
Orpon viisitoistaminuuttinen on kulunut nopeasti. Tampereella odottaa jo seuraava vaalitilaisuus ja Ylen tv-kamerat. Ministerin sastamalalainen erityisavustaja Heikki Kuutti Uusitalo on aikataulun suhteen tiukkana. Paikalliset median edustajat eivät saa kysyä mitään. Ei auta edes se, että naapurilehden toimittajalla on sama nimi kuin ministerin koiralla.

jaahas, Tyrviksen päätoimittajan isä, myös Kiikoisten kuntaliitoksen takapiruksi mainittu siellä katsoo
kameraansa.
Ei paljoa pappaa kylillä näy, mutta näköjään on nyt hinautunut esiin. Lienee uusi kuntaliitos suunnitteilla, kun on näkyviin tullut.
Tyrvään Sanomat on Kokoomuksen ja Arto Satosen lehti.
Yksi kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa ja kuntaliitoksiahan Kokoomus jälleen ajaa.
Punkalaitumella ja muissa itsenäisissä kunnissa, haluatteko kuntaliitosten myötä
menettää palvelut? Mikäli haluatte, silloin Kokoomus on oikea kohde.
Eipä ollut tilaisuudesta Tyrviksessäkään mitään kirjoitettavaa. Samainen päätoimittajan isäpappa kuvissa näkyi.
Taisi krillipossu loppua Porissa, eikä Sastamalaisille jäänyt luutakaan käteen.
Täytyy sanoa että kokoomus on tällä hetkellä paras puolue mutta Orvosta ja Satosesta en tiedä .
Vapaavuori kokoomusta todellisuudessa johtaa ja Risikko on seuraava presidenttiehdokas.
Vapaavuoden ja sdp:tä johtavan Lauri Lylyn toimesta maa jakautuu täysin kahtia.
Rikkaiden asuttamiin, muutamaan kaupunkiin. joissa on alhainen verotus ja hyvät palvelut.
Muu Suomi maksaa korkeat verot palveluitta, kasvattaa lapset ja hoitaa vanhukset’.
Tämä on näissä vaaleissa todellinen vaihtoehrto, josta valinta tehdään.
Eipäs, kun Satonen se Kokoomusta johtaa ja Kimmo Sasi on presidenttiehdokas.
Satosta ei tarvitse enää eduskunnassa katsella, jää paikallisten iloksi
TyrväänSanomien todellinen johtaja punaisessa paidassa siinä tekstiä kirjoittaa.
Punkalaidunta Kokoomuksen voimalla seuraavaksi liitetään, mutta katsotaas ny vaalit.
Hyvä puheenvuoro Satoselta. Kannustetaan myös muita ehdokkaita ja jätetään muiden mollaamiset pois. Arvostan.
Orpolla ei siis ollut mitään sanottavaa äänestäjille, kun media ei saanut yhtään vastausta. Äänestäjä jäi kuin särki katiskaan.
Orpo se jaksaa sumuttaa. Puhuu työn verottamisesta. Ei meillä työtä veroteta, vaan siitä saatavaa palkkaa. Eihän herraporukkaa voisi verottaa juuri yhtään, kun heidän työmääränsä on niin pieni. Ja aina vähenee mitä ylemmäs kivutaan.
Tuo nyt ei kyllä pidä paikkaansa. Herrat paiskii varmasti töitä siinä kuin duunarikin, joskus paljon enemmän. Toi on kateellisen panettelua.
Juuri näin. Nämä niin kutsutut ’herrat’ tekevät useimmiten työtä seitsemän päivää viikossa ja suurimman osan valveillaolo aikaansa.
Nämä nurisijat eivät itse ymmärrä koko asiasta mitään, niin on kivaa ja muodikasta syyttää ja rutista.
Herroilla on sihteerit ja avustajat jotka hoitaa asiat. Kokouksia ja golfkentällä nämä herrat kyllä viihtyy. Päivää jatketaan iltahämärässä ravintolassa heiluen.
No juu. Sinä varmaan viihdyt omassa pikku fantasiamaailmassasi, joten en häiritse tämän enempää.
Orpon veromalli jossa siirrytään tasaverotukseen murentaa koko veropohjan, kuten on jo tapahtunut. Tämä aiheuttaa sen, että koulutukseen, terveydenhoitoon ja vanhushoivaan ei löydy riittävästi euroja. Ilmiö joka oli täysin tuntematon, kunnes kokoomus alkoi sörkkiin verotusta. Aikaisemmin hyvinvointivaltio pystyi hoitaan sille annetut tehtävät. Nyt jopa kaksi kuntaa kolmesta tekee negatiivisen tilinpäätöksen. Onhan se ihan järkyttävä tilasto. Se on sitä tasaveron varjopuolia. Tai lähinnä katastrofi.
Niin, tasaveroa tai ei. Fakta on se, että kourallinen parhaiten tienaavia maksaa suurimman osan koko Suomen tuloverokertymästä.
Minä en pidä tuota tasaverona. Ehkä joku pitää.
Yli 40.000 euroa palkkatuloa ansaitsevat maksavat 96*% ansiotuloveroista ja vähemmän ansaitsevat siis lopun 4%. Se siitä tasaverosta.
Sastamalan kaupunki hoitaa Punkalaitumen sosiaalitoimen ja ainakin rakennusvalvonnan joihin menee miltei 70% kunnan menoista. Se siitä Punkalaitumen itsenäisyydestä.
Hauskoja kommentteja, heh heh!
Kuntavero ja arvonlisävero ovat tasaveroja. Ja 15 000 – 30 000 euroa vuodessa ansaitsevat maksavat 30% tuloveroista. Lisäksi valtionverotuksesta suurin kertymä tulee juuri arvonlisäverosta. Eli kaikki maksavat myös valtionveroja, vaikka muuta koitetaan valehdella kansalle.
Kuka on valehdellut kansalle?
Tyhmempikin ymmärtää, että valtionveron tapauksessa puhutaan tuloverosta.
Esim. autovero on valtionvero sinun ajatusmallilllasi. Kukahan sitä eniten maksaa? Hyvätuloiset, koska ajavat kalliimmilla autoilla ja vaihtavat useammin uuteen.
Eli vihervasureiden itku köyhien yhtäsuuresta osuudesta kulutusveron osalta on vahvasti liioiteltu. Kuten useimmiten heidän tarkoitushaluiset provokaationsa.
Suotta räyhäät. Ne, jotka joutuvat laskemaan joka sentin rahankäytössään, ymmärtävät sinua paremmin, kuinka paljon maksavat erilaisia veroja. Ruoasta, vaatteista, bussilipuista ja kaikesta elämälle välttämättömästä maksetaan valtiolle arvonlisävero, siis valtionvero. Köyhältä alvi vie viidesosan jo tuloverotetuista tuloista, koska hän joutuu käyttämään kaikki rahansa elämiseen. Pahimmillaan köyhä maksaa tuloistaan puolet erilaisia veroja. Rikas laittaa suurimman osan tuloistaan säästöön ja sijoituksiin, joista saa vieläpä tuottoa. Rikas maksaa suhteellisesti ottaen mitättömästi veroja verrattuna köyhään.
Porvaripuolueet ajavat verotuksen painopisteen siirtämistä kulutusveroihin, siis arvonlisäveroihin. Näin köyhiltä vietäisiin loputkin mahdollisuudet säälliseen elöämään.
Köyhät muuten eivät maksa autoveroa, koska heillä ei ole autoa lainkaan. Rikkaat kyllä pystyvät maksamaan autonsa. Sitä paitsi, aina voi ostaa halvemman auton, jos nykyinen mersu tuntuu liian kalliilta. No eipä, naapurin takia on pakko pitää uutta, liian kallista autoa.
On aika paljon köyhiä, jotka ovat melko huolettomia rahankäyttäjiä. Ei tietysti kaikki, mutta merkittävä osa.
Ruoaksi ostetaan eineksiä, vaikka oleellisesti halvemmalla saisi itse tehden ja vielä parempaa laadultaan.
Samoin perjantai-iltana ne viimeisetkin eurot menee lähikuppilassa kurkusta alas.
Väitän, että osa on ihan omaa syytään persaukisia.
Varsin pienistäkin tuloista saa jäämään säästöön, jos on halua.
Ja vielä uudestaan: edellä mainittu ei koske kaikkein huono-osaisimpia, joilla ihan oikeasti on tiukkaa.
16.17, kyllä ne punaisen hintalapun einekset ovat halvempia ja ravitsevampia kuin itse tehty ruoka. 30-50% alennus vanhenevista tuotteista auttaa köyhää pysymään hengissä. Lisäksi keitetään makaronia ja perunaa. Eipä taida sinulla olla käsitystä köyhän elämästä.
Kuka Kokoomusta johtaa? Puoluekokous, sanoi Orpo. Vapaavuorihan Kokoomusta johtaa ja
kuntien pakkoliitoksia pukkaa.
Kuntien menoista 60-70% on sosiaali ja terveystoimen menoja ja lopuista kunta päättää itse.
Toinen asia on, että itsenäisellä kunnalla on lähipalvelut, liitetyllä ei ole.
Punkalaitumen seurakunnalla talous on kunnossa, Sastamalan seurakunnalla talous on erittäin heikossa kunnossa, eikä edes kirkkojen lämmitykseen ole varaa.
Tottakai Sastamala haluaisi kupata myös Punkalaitumen, mutta äänestämällä oikein asiaan voi
vaikuttaa.
Punkalaidun saa mennä vapaasti Huittisiin tai Vampulaan, Sastamalalla on jo ihan tarpeeksi näitä perä hikiöitä.
Bensavero ja sähkövero kurittaa, sekä Caruna siirtomaksut. Orpo juuri siirtää verotusta ALV:n, ettei vähävaraisten pää nouse liiankorkeelle. Monesti hyvätuloisilla kuuluu myös autoetu työhön. Ja kyllä se autovero siirtyy eteenpäin myös seuraaville omistajille. Vai miksi Ruotsissa on halvemmat käytetytautot?
Tuo oli 12:45 vastaus kirjoitukseen.
Autoveroko on mielestäsi yhtä suuri esim. 5000€ käytetyssä kuin sama auto uutena 30 k€ maksaneessa?
Monasti kuuluu autoetu työhön, joka on palkan osa ja siitä maksetaan vero. Jos autoetua ei olisi, niin rahapalkka olisi autoedun arvon verran suurempi.
Jos sinä et ymmärrä edes alkeita niistä asioista mitä kritisoit, niin ei kannattaisi silloin kirjoittaa ollenkaan. Munaat vain itsesi.
Itsetunto ja oman työn arvostus on alamaissa, jos tyytyy 30.000 euron arvoiseen työsuhdeautoon. En tunnista työkavereistani ketään.
Ei tuo 30k€ auto ollutkaan työsuhdeauto, vaan esimerkki autoveron määrästä uusi vs. käytetty.
Toki jokainen voi valita sopivan työsuhdeauton omiin tarpeisiinsa. Kallis auto – enemmän veroa edusta.
13:24 Suomessa myydään vuosittain noin 120 000 uutta autoa ja reilusti yli 600 000 käytettyä autoa. Eli aika monessa autonostossa se autovero korottaa hintaa. Eikä 30 000 uutena vielä kolmevuotiaana vielä 5000 euroon ole tippunut. Lisäksi uusia autoja ostaa eniten yli 50-vuotiaat. Älä siis munaa itseääsi, tyhmillä valheilla.
Missäs kohdassa olen kolmesta vuodesta puhunut? En tietääkseni ottanut mitään kantaa hinnanlaskuaikaan. Eikä sillä ole mitään merkitystäkään. Kyse oli siitä, että käytetyssä on vähemmän veroa kuin uudessa.
En myöskään ottanut mitään kantaa auton ostajien ikäjakaumaan. Vai otinko?
Voit toki vastata kirjoitukseeni, mutta jos tarkoituksesi on kommentoida sanomisiani, niin mieluiten sitten samasta asiasta eikä jostain ihan muusta.
Lopuksi kerro vielä, että mitä ovat väittämäsi ’tyhmät valheet’?
9:31 Puhuttaessa autoverosta silloin huomiodaan elinkaari. Se autovero vaikuttaa myös käytettyihin, kuten vaikka vertailu Ruotsin hintoihin osoittaa. On siis älyllistä epärehellisyyttä väittää, että uuden auton ostajat maksavat enemmän veroa. Kun huomiodaan auton elinkaari ja miten monta ostajaa sillä on.
Olisikohan 30 k€:n uudessa autossa vaikka 20% autoveroa, joka tietysti riippuu päästöistä, jne, jne. Se tekee autoveron osuudeksi 5000 € ja auton veroton hinta olisi silloin 25 k€. Ja kyseessä siis esimerkki, joka pätee millä tahansa muullakin veroprosentilla.
Oletko sitä mieltä, että sen saman auton 5000 €:n hinta käytettynä sisältäisi verotonta auton hintaa 0€ ja vero edelleen sama 5000€? Minä puolestani uskon, että tuossa esimerkin 5000€:n autossa uutena maksetun autoveron vaikutus on paljon vähemmän.
Rautalangasta väännettynä se tarkoittaa sitä, että käytetyn auton ostaja kärsii autoverosta (paljon) vähemmän kuin uuden auton omistaja.
Ymmärrän, että tämä on hankala asia sinulle, mutta kysäise joltain paremman laskutaidon omaavalta kaverilta apuja.
Aloin kans mielenkiinnosta katteleen näitä kommenteja. Asiallista ja korkeatasoista. Sellainen pisti silmään, että porvareilla ei tahdo hermo kestää. Aletaan nimitteleen ja pyritään vaientaa sellaiset jotka on erimieltä asioista. Ovat ilmeisesti työpaikalla opetelleet tuollaiset asenteet. Mutta sananvapaus on vahva voima. Piretään lippu korkeella!
Ne on varmaan entisiä koulukiusaajia jotka myös työpaikalla käyttävät samoja konsteja. Ovat opiskelleet ja päässeet tahriin nappaskenkät herrankakkaan. Koittavat sitten koko yhteiskuntaa kuljettaa samaan suuntaan, jossa raha määrää kaiken. Poliittinen propaganda on siihen oiva työkalu. Niitä jotka ajattelevat itsenäisesti syytetään kateudesta, ja jostain epämääräisestä vihervasureista. Onko vihervasurin vastakohta – valko-oikeisto? Kepu ja kokoomus.
Porvarina pidän hyvänä tuota valko-oikeisto nimitystä. Otetaan se yhdessä käyttöön 🙂
Kokoomus soittaisi Punkalaitumelle kuolinkelloja, jos kannatusta löytyy.
Ei niitä enää tarvitse kenenkään soittaa. Ovat soineet viimeiset parikymmentä vuotta.
Terve menoo vaan Huittisten suuntaan.
Toisaalla lehdessä kirjoitetaan, kuinka hyvin menee Punkalaitumella.
Pitäisikö kaikilla mennä yhtä huonosti, kuin kuntaliitoksia tehneellä Sastamalalla?
Tätä kurjuutta Kokoomus haluaa levittää nyt kuntaliitoksilla jälleen koko maahan.
satosen läksiäiset kyseessä ?
Kokoomus haluaa poistaa yleissitovuuden palkoista. Tietää monelle kymmenien prosenttien palkanalennuksen. Vuorolisät poistuisi ja paljon muita lisiä joista palkat koostuu. Lisäksi kokoomus halua tuoda ulkomailta työvoimaa, tekeen parin euron tuntipalkalla töitä. Ei pahemmin tulisi verotuloja, mistä maksaa opinnot ja lapsilisät.
Kerrotko vielä, että missä Kokoomus on noin julistanut?
Juttusi ovat täyttä puppua ja ihan itse keksittyjä.
Kuuluvat osastoon valeuutisia.
Ihan valtamedia on monesti näistä kertonut. Ja kokoomuksen kuiskaaja EK on pitkään vaatinut työperäisen maahanmuuton helpottamista. Nyt kannattaa laittaa jäitä “tohtorinhattuun”. Nimittäin tietotekniikan kehitys on arvaamattoman kiivasta. Ihmistä tarvitaan entistä vähemmän suorittavaan työhön. Ettei sitten käy niin, että meillä on paljon ulkomaista työvoimaa muttei tarjota heille työtä. Vaikka syntyvyys Suomessa laskee, niin pärjäämme kansakuntana vallan mainiosti jos meitä on neljä miljoonaa.
Työperäisen maahanmuuton helpottamista on ehdotettu, tiedän. Se onkin kannatettava ajatus, koska tarvitsemme tänne tekeviä käsiä. Vaikka meitä olisi vain 4 miljoonaa, niin ei se paljon auta, jos eläkeläisiä, lapsia ja sairaita on 3 miljoonaa. Ne loput miljoonako hoitaa homman?
Lähinnä halusin kuulla, että missä vaiheessa Kokoomus on puhunut parin euron palkoista. Kyllä niille tulijoille palkkataso on kokolailla sama kuin kantaväestölläkin. Palkka riippuu ennenkaikkea siitä, että mikä on taitotaso työssä.
Tuotahan AY-änkyrät ovat yrittäneet murentaa jo pitkään työpaikoilla. Tarkoittaa käytännössä sitä, että kahdelle samaa työtä tekevälle pitäisi maksaa sama palkka, vaikka toisen työsuoritus on vaikkapa 30% enemmän. Olen tuohon omakohtaisesti törmännyt luottojen painostaessa asiassa.
En voi mitään, mutta minun oikeustajuni ei tuota käsitä. Jos työmaalle tullaan vain viihtymään, niin ei palkka voi olla sama kuin niillä, jotka tekevät siellä töitä.
Tähän Orpon sanomaan tiivistyy se mitä äänestäjien tulisi ymmärtää. “”Mistä ne rahat tulevat, joita muut puolueet nyt vaalikentillä jakavat? Ei kokoomuksella ainakaan ole sellaista aarrearkkua. Hyvinvointiyhteiskunnan ylläpitäminen vaatii vastuullista talouspolitiikkaa.”
Jos demarit pääsee valtaan velka kasvaa ja työllisyys vähenee. Vastuullinen talouspolitiikka on kaiken a ja o. Onko muuten Ilmari kertonut missään mistä demarit tekee sen rahan jos kaikille annetaan kaikki……kuka maksaa…
Artokin sanoo tässä hienosti ”Tsemppasimme toinen toisiamme. Meidän viestimme oli: äänestäkää paikallisia ehdokkaita. Jos joku on päättänyt äänestää demareita, niin toivon, että hän äänestää Ilmaria, ja jos keskustaa, niin äänestäisi sitten Perttiä”
Hyvä Arto !
Tuota SDP:n julistusta rahan lähteestä olen minäkin odotellut. Ei ole vaan kuulunut.
Rinne oikein vaalitentissä kierteli kysymystä, eikä lopultakaan vastannut, kun toimittaja tivasi ja tivasi. No mistäs vastaa, kun ei tiedä.
Populisti-Illu lupaa ja mummut huutavat hurraata.
No porvarihallitus otti palkansaajilta ja eläkeläisiltä. Lomarahat, Kiky ja eläkkeiden indeksipakastus. Sekä moninainen vähäosaisten muilutus. Porvarit ottavat kansalta ja antavat hyvinansaitseville!
Sipilän hallituksen toimilla 140 tuhatta henkilöä sai työpaikan. Kotitalouksia taloudellinen asema
parantui näissä perheissä yhteensä noin 1,5 miljadrilla eurolla.
Nämä 140 tuhatta henkilöä pääsivät mukaan yhteiskuntaan, josta olivat putoamassa.
Vähimmäispäivärahat nousivat 80 eurolla kuukaudessa ja takuuelälke yli 100 euroa.
Toki leikkauksiakin oli mm. lapsilisät 0,80 euroa kuukaudessa.
Takuueläke koskee hiukan yli 100 000 saajaa. Kun kaikkiaan eläkeläisiä on 1.6 miljoonaa. Takuueläke on siis hyttysen ininää, koko eläkeläisten määrästä. Toki yhtä arvokkaita ihmisinä.
Odotitko siis myös niille korkeaa eläkettä nauttineille korotusta?
Erikoista on demareitten “sosiaalinen oikeudenmukaisuus”. kertomatta, mistä rahat
1,6 miljoonan eläkeläsen eläkkeiden korotuksiin. Vastustavat takuueläkkeen korotusta.
Kaukana on hyttysen ininästä, mikäli vähimmäiseläke nousisi 900 euroon kuukaudessa.
Nykyisin eläke on 784 euroa.
Lapsilisiä kyllä leikkasi Kataisen hallitus, demari Urpilaisen ollessa valtiovarainministerinä.
Leikkaus oli varsin raju 7.4%. Sipilän hallitus korotti tutkitusti kaikista pienemmillä
tuloilla elävien yksinhuoltajien lapsilisiä jokaisesta lapsesta 4,75 euroa kuukaudessa.
Tuo pelkästään takuueläkkeen korotus lähes 900 euroon kuukaudessa on väärin. Nimittäin jotta työeläkettä saisi saman summan, pitää töitä tehdä yli 30 vuotta. Kyllä myös pientä työeläkettä nauttivat tarvitsevat saman korotuksen. Kuten sdp ilmoitti, että alle 1400 euroa kuukaudessa saavat. Ei ihmisiä saa siitä rankaista, että ovat yli 30 vuotta tehneet työtä. Vai saako kepu?
Takuueläkkeellä on paljolti lapsiaan kotonaan kasvattaneet äidit. Lapsista on tullut hyviä veronmaksajia yhteiskuntaan. Äidit ovat eläneet niukasti koko elämänsä ja säästöjä ei
ole kertynyt. Demarit eivät perinteisesti arvosta lasten kotihoitoa, eivätkä siksi antaisi
näiden äitien jälkipolven veroista pienen osan ohjautua näille vähäväkisille työn
raatajille. Verotuksella, kuten nyt jo tehdään, pienien työeläkkeiden varassa elävien
ostovoimaa on ollut hyvä korottaa ja näin on jatkossakin syytä tehdä.
Näissä pienempien työeläkkeitten saajissa on paljon niitä jotka ovat hoitaneet lapsia kotona. Siksi on jäänyt työeläke pieneksi. On siis oikein, että KAIKILLE alle 1400 euroa kuukaudessa eläkettä saavien korotus on sama. Sdp ei jaottele ihmisiä vuohiin ja lampaisiin. Kuten Kepu!
Persujen Halla-aho ei tähtää pääministeriksi. Jussilla on katse presidentiksi, Niinistön jälkeen. Asia joka nyt huvittaa monia, mutta on ihan mahdollista. Halla-aho pääsee toiselle kierrokselle ja siinä voi juurikin käydä näin. Halla-aho on presidentti!
Kyllä Persuilla riittää ainesta eri tehtäviin. Soinin paikalle ulkoministeriksi he olivat
nimittämässä Teuvo Hakkaraisen, mutta Sipilä ei hajottanutkaan hallitusta ja haaveeksi
tuo nimitys jäi.