Suodenniemen kirkon remonttiin ja invahissiin haettaneen avustusta

Suodenniemen kirkko.

Sastamalan seurakunnan kirkkoneuvosto on hyväksynyt Suodenniemen kirkon korjaussuunnitelmat.

Julkisivuremontin kustannuksiksi arvioidaan 180 000 euroa. Seurakunta anonee kirkon keskusrahastolta avustusta remonttiin. Avustusanomus on määrä jättää julkisivuremontin tarjousten jättöajan jälkeen, jolloin avustussummaa voidaan vielä tarkentaa. Tarjousten jättö päättyy 4. kesäkuuta.

Seurakunta anonee kirkon keskusrahastolta avustusta myös invahissin rakentamiseen Suodenniemen kirkon sisäänkäynnin yhteyteen. Toteutustavasta neuvotellaan museoviranomaisten kanssa. Hankkeen kustannuksiksi on arvioitu yhteensä 32 000 euroa, josta hissitekniikan osuus on 15 000 euroa ja rakenteellisten muutosten osuus 17 000 euroa.

Kirkkoneuvosto käsittelee avustusten hakemista seuraavassa kokouksessaan.

  • Karlsteen

    Toivottavasti ei ulkonäköä mennä paljoa muuttamaan. Matkailijat haluavat nähdä sen sellaisena, kun se oli ollessaan maalaiskomedioiden ja Metsoloiden kirkkona.

  • Turisti

    Kirkko kaipaa maalausta ja kunnostusta. Mutta toivottavasti väri jne. Pysyvät samana.

Kommentointi ei ole käytössä.