Luontomatkailumedia Retkipaikka etsii parhaillaan kohdetta, josta kruunataan Vuoden retkipaikka 2017. Kahdentoista erilaisen ja uniikin retkikohteen joukosta löytyy myös Sastamalassa sijaitseva Ritajärven luonnonsuojelualue.
Retkipaikka.fi -sivuston mukaan Ritajärven luonnonsuojelualue on lähes kaikkea, mitä retkeilijä voi toivoa. Tutkittavaa riittää vaikka useammaksi päiväksi.
“Itseeni suurimman vaikutuksen teki alueen monimuotoisuus: erämaiset järvet vanhuuttaan natisevien kuusien ja mäntyjen keskellä, pienet tummavetiset purot ja pystysuorat kalliot, jotka näköaloineen toivat paikoittain mieleen maisemat Hossan kansallispuistossa”, kirjoittaa Ritajärvellä vieraillut Retkipaikan toimittaja Jarno Peitso.
Ritajärven kanssa Vuoden retkipaikka -tunnustuksesta kisaavat muun muassa Huuhanranta Ruokolahdella, Iso-Melkutin Lopella, Noitatunturi Pyhä-Luoston kansallispuistossa sekä Raision alppiruusupuisto.
Äänestää voi osoitteessa https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdCavtvGO-rUa8AV31hRNmQ0n7aYXKD4ZJPnVw–4gPX2vbvw/viewform
Voittaja julkistetaan osoitteessa www.retkipaikka.fi vuodenvaihteessa.
sen parenpaa ja kauneinpaa maisemaa ei voi olla missään muualla kuin hornion sastamalan ritajärvellä, pitkospuut ja laavut, nuotiopaikat, mökki. kun kaipaa raikasta ilmaa ja jos haluaa rauhoittua rentoutua niin sinne vaan, reppu mukaan ja hyvät eväät nin päivä on pelastettu
No ei se nyt ihan niinkään ole. Et varmaan ole käynyt missään muualla retkeilemässä?
Onhan tuo Ritajärvi ihan OK, mutta auttamattoman pieni alue. Fasiliteetit ovat kyllä hienot, mutta alue tulee nähdyksi parin kerran jälkeen.
Eikös joka alue nähty jo yhdenkin kerran jälkeen. Ritajärvi muuttuu koko ajan niinkuin kaikki luonnossa.
Aika paljon on rakennettu luonnonsuojelualueella. Paljon on ollut porukkaa paikalla, kun olen käynyt. Pieni alue, sen jaksaa kävellä kerralla läpi.
Oli hieno alue ennenkuin tehtiin ns. luonnonsuojelualue. Kävin usein 1970 ja 1980-luvuilla. Hieman on mopo karannut käsistä rakentajilla.
Miksi kaunis luonto pilataan sillä liialla rakentamisella ? Kun Työteekin väki rakentaa niin tietysti se on ollut edullista.
Ei Ritajärvi voi olla Vammalan Retkeilijöiden salainen puutarha, jonne muut eivät ole tervetulleita. Pieni piiri pyöritti aluetta ja homeista mökkiä vuosikaudet, ja nyt ollaan salailkeilemässä alueen kehitystä.
Ihan sama, jos annettaisiin kuva, että kirjapäivät kuuluvat pienelle piirille. Ajatusharhaa.
Miettikääpä Ritajärven nykyistä ja entistä tilaa. Nyt alueella voi retkeillä mukavasti. Voi valita pidemmän tai lyhyemmän reitin, ei tarvitse loikkia koko ajan tuulenkaatamien runkojen yli, kuten ennen.
Siisti ja soma kohde. Kuka tahansa voi retkeillä, salamyhkäisyyden ajat ovat mennyttä lunta.
Jos joku lähtee luontokohteeseen, hän lähtökohtaisesti on ulkoilmaihminen. Eipä ne ilkivallantekijät tuonne asti vaivaudu. Annetaan monien nauttia kauniista luonnostamme ilman piikittelyä. Myös retkeilijöiden.
Kiinnostavimmat retkipaikat tänä päivänä ovat kauppakeskukset. Jopa monta bussilastia piha-alueella tuonut retkeilijöitä tallusteleen ja ihmetteleen tavaroiden paljoutta.
Suosittelen Ritajärven retkeilyyn erityisesti aamuaikaa… Usva nousee järvistä, linnut laulavat aamun ilosta ja hyvällä säällä aurinko värittää kaiken kullalla. Suurta rikkautta eväsrahoilla. Ja se hengittämisen keveys ja voimaantuminen!