Eemi Tervaportti sairastui – Mikko Esko kapteeniksi

Eemi Tervaportti tositoimissa.

Miesten lentopallomaajoukkueen passari ja kapteeni Eemi Tervaportti joutui jäämään sairastumisen takia sivuun EM-karsintaottelusta Romaniassa. Kippariuden peri passari Mikko Esko.

Eemi Tervaportti sai matkaa edeltävänä yönä sairaskohtauksen, eikä hän ole pelikunnossa. Mistään tavallisesta poikkeavasta sairaudesta ei Suomen Lentopalloliiton mukaan ole kyse. Romaniaan matkasi Tervaportin sijasta Akseli Lankinen.

“Emme anna tämän vaikuttaa millään tavalla. Meillä on ihan tarpeeksi pelaajia joukkueessamme, mutta yhdellä passarilla emme voineet lähteä. Keskitymme nyt tämän viikonlopun otteluun täysillä ja katsomme sitten, millainen tilanne meillä on pelaajistossa”, kommentoi päävalmentaja Tuomas Sammelvuo.

Romaniasta puuttuvat myös loukkaantuneet keskitorjujat Markus Kaurto ja Tommi Siirilä.

Lentopallomiehet kohtaavat Romanian sunnuntai-iltana Craiovassa. Isäntäjoukkue johtaa karsintalohkoa voitettuaan Suomen Helsingissä 2–3.