Sastamalassa valtatiellä 11 sattui viikonloppuna liikenneonnettomuuksia.
Sunnuntaina illalla Mouhijärvellä moottoripyöräilijä menehtyi kolarissa. Onnettomuus tapahtui Mouhijärventien risteyksessä noin kello 19.10. Henkilöauto kääntyi moottoripyörän eteen.
Iltapäivällä noin kello 15.15 kolme autoa kolaroi Kiikoisissa. Tilanne sai alkunsa peräänajosta. Autoissa oli yhteensä kuusi aikuista ja yksi lapsi.
Perjantai-iltana noin kello 21 kaksi autoa romuttui hirvikolarissa lähellä Kokemäen rajaa. Molemmat autot törmäsivät tielle tulleisiin hirviin.
Sastamalan vilkkain tie vaatii tekoja kansanedustajiltamme ja kaupungin edustajilta. Hirviaitaa lisää ja liikenneturvallisuutta on kehitettävä!
Ei siinä kansanedustajalla ole paljon tehtävissä jos autoilijoiden asenne on hanurista. Näitä moottoripyöräonnettomuuksia on tänä kesänä ollut aika monta ja kaikissa sama syy, autoilija.
Ennen moottoripyörällä ajaessa saattoi luottaa tulleensa nähdyksi, jos näki itse risteyksestä tulevan silmät. Silti piti olla sormet jarrukahvalla. Nykyään autoilijat katselevat, mutta eivät näe, eivät välitä tai ymmärrä. Syy voi olla ikä tai päihteet, mutta useimmiten se on opittua välinpitämättömyyttä. Tutun stopin läpi ajetaan pysähtymättä, kärkikolmioita ei kunnioiteta, kyllä vielä ehtii, kyllä toiset väistää. Liikkuva poliisi takaisin ja valvontaa!
Hirvikolarin ajaneena, voin sanoa sen tulleen silmänräpäyksessä. Vaikka kuinka katse on tiealueella, hirven juostessa kohdalla yli ei jää reagointiaikaa. Vt11 tapahtuu hirvikolaireita eniten Sastamalan alueella. Hirviaitaa tarvitaan. Nokian osuudella on jo osittain aidattu.
Ei riitä, että katse on tiealueella, pitää seurata myös pientareiden tapahtumia. Jos sen unohtaa, sinne katseen alla olevalle tiealueelle juossut hirvi ei enää olekaan väistettävissä. Mutta hirviaitoja todella tarvittaisiin lisää.
Aurinko paistoi matalalta Porin suunnasta. Autoilija katsonut ensin Porin, sitten hetkellisesti sokaistuneena Häijään suuntaan, motoristi samalla hetkellä edeltäkääntyvän auton katveessa.
Ei ehkä tässä tapauksessa, mutta yleensä autoilijoilla lisääntynyt kyllä erittäin paljon ihan parin viimevuoden aikana minä-menen-nyt -asenne, kolmion takaa eteen vaan.
Poliisi valvoo täysin marginaalisia kohteita kuten ylinopeusvalvonta, joka päivä autoilevana työmatkaliikenteessä löytyisi kyllä näitä asenneongelmaisia autoilijoita, vilkun käytöstä lähtien. Eikö poliisi uskalla puuttua näihin vai mistä kiikastaa, ei ainakaan resurssipulaa ole jos kytätään pikku ylinopeuksia oikein kameroiden kanssa.
Jaa, sitä on saatu näköjään ylinopeussakot. No harmittaahan se tietysti. Fakta on vaan se, että ylinopeudet (pienetkin) vaikuttavat radikaalisti onnettomuuksien syntyyn.
Pitäähän tietysti valvontaa olla kaikilla liikenteeseen vaikuttavilla asioilla myös.
No tämä ei pidä paikkaansa, ylinopeusvalvonta on täysin ylimitoitettu. Kyllä asenneongelmat liikennekäyttäytymisessä ovat isoin ongelma, tähän törmää päivittäin joka puolella, näkyyhän se nyt näissä eilisissäkin onnettomuuksissa.
17.9.2018 15:12, Ylinopeuden ajaminen on myös asenneongelma. Kaahari kokee muut, sääntöjä noudattavat ongelmana, vaikka todellisuudessa on itse se suurin ongelma. Muun liikenteen joustaminen pitää kaaharin hengissä kunnes keltaviivaohituksessa sattuukin tulemaan vastaan toinen samanlainen. Silloin muiden joustaminen ei enää riitäkään.
Minäpä sanon, tähän risteykseen eritasoliittymät tai kiertoliittymä, todella hankala paikka, liikenne lisääntynyt huomattavasti.
Eilinen liikenne valtatiellä oli täysin päätöntä menoa ja toisten sekä itsensä turvallisuudesta huolehtiminen oli nollissa. Poliisin tehostettu valvonta ainakin viikonlopuille olisi tervetullutta asennevammaisten kuskien takia.
Usein moottoripyörät ajavat ylinopeutta, eipä ihme että helposti joku voi kääntyä eteen.
Aika väsynyt kommentti. Tämän kesän mp-onnettomuuksissa oli harvemmin kyse ylinopeudesta kuin auto-onnettomuuksissa. Jos kaksipyöräisiä arvioidaan,mopoilijat kaahaavat kaikki ylinopeutta isukkien avustuksella viritetyillä vehkeillään, toisin sanoen kaikki, harvat skootterikuskit ehkä poislukien. Samoin kaikki mopoautoilijat ajelevat viritetyillä kotteroillaan ylinopeutta.
Valoitta ketolan mutkissa viime viikon lopulla
Valoitta ajavat vain viritettyjen, keulimisleikeissä kolhiintuneiden mopojen kuskit.
Suomessa kuolee hoito ym. virheiden ja laiminlyöntien seurauksena n. 5000 ihmistä vuosittain .
Suomessa uhrien ja potilaiden on mahdoton saada apua ja oikeutta koska viranomasilla ei ole mitään vastuuta eikä velvoitteita , jättäen uhrit ja potilaat perheineen heitteille .
Koko viranomais-sirkuksen pelleinä toimii poliisi ja valvontaviranomaiset tuhoten laiminlyönteineen virkarikoksien uhrien ihmisoikeudet ja lainsuojan ym. ym. .
Väsynyt tai ei. Olen huolestunut moottoripyörien ylinopeuksista. en ymmärrä miten siihen liittyy mopojen ym. virittämiset?
Nykyiset motoristit ovat entisiä viritettyjen mopojen kuskeja, eli sillä tavalla liittyy.
Vielä useampi kaahariautoilija on entinen viritetyn mopon kuski, jonka vuoksi mopoilijoiden edesottamuksiin pitäisi puuttua niin kotona kuin liikennevalvonnassa. Pentuna opittu vastuuttomuus säilyy aikuisenakin.
Kyllä on turha puhua moottoripyöräilijöiden ylinopeuksista samaan aikaan kun autoilija ajaa sivutieltä suoraan päälle . Ajoneuvo oli se mikä tahansa etenee esim 90km/h nopeudella 25 m/ s , reaktioaikakin on yleensä 1-2 s eli ei siinä motoristiselle jää aikaa tehdä mitään jos asennevammainen autoilija päättää ajaa eteen.
Täystehoisen moottoripyörän ajokortin saa vasta 24 vuotiaana. Nämä pyörät maksavat 20-50.000 euroa.Ei niillä poikaset ja tyttöset ajele. Jos ovat mopoja viritelleet, niin se on tapahtunut heillä 50-60- luvuilla.