
Suomen mestaruus tietää Vammalan Lentopallolle paikkaa Mestarien liigassa. Kysymyksessä on Euroopan huippusarja.
Miesten puolella Suomi on rankingissa neljäntenätoista. Se on neljänteen reservipaikkaan oikeuttava sijoitus. Miehissä ei viime vuosina ole lohkovaiheen paikosta luovuttu.
Suomalaisjoukkueiden kannalta hyvä muutos on, että enää eivät suoran maapaikan lohkovaiheeseen saaneiden maiden muut joukkueet pääse mukaan niin sanotuille karsintakierroksille. Toki edellisvuonna paikasta luopuneet maat saavat karsintakierroksille nyt paikan.
Naisten Mestarien liigassa nähdään Suomen mestari LP Viesti Salosta. CEV Cupissa pelaavat miehistä Etta Oulusta ja naisista Oriveden Ponnistus. Challenge Cupissa ovat mukana miehistä Hurrikaani-Loimaa ja Savo Volley sekä naisista Hämeenlinnan Lentopallokerho ja Pölkky Kuusamo. Jälkimmäiseen saattaa vapautua paikkoja, jos joukkueita siirtyy CEV Cupiin.
Hyvä, hienoa! Toivotaan nyt kaikki että tuleva joukkue saadaan kasattua mahdollisimman pian ja että vähintään pelaava seitsikko voi aloittaa yhteisharjotukset jo viimeistään touko- kesäkuun vaihteessa.
Näytön paikka myös uudelle valmentajalle.
Millä nimellä joukkue pelaa tulevana kautena a) mestarien liigaa b) sm-liigaa?
Kyllä nimeen olisi hyvä lisätä vielä Punkalaidun ja Suodenniemi.
VaLePuSuPa?
Ja RähmäKämmäkkä!!
Mahtavaa. Sipilän hallitukselle tuli taas sulka hattuun.
Heidän ansiotaan aika pitkälle mestaruus oli.
Ja passarina toimi Timo Soini!
Iso laitaan ja kotio!
mää voin ottaa kaks isoo samantiän niin ei tartte heti toista tilata
Onko toi mestarien liiga joku persujen salajuoni?
Ja rahaa on! Lopputulos ollee jotenkin sama kuin nyt kuluneella kaudella oli? Jonkun unelmaa silti täytetään? Ensimmäinen kommentoija edellä kirjoittaa että, hyvä hienoa, tuleva joukkue saadaan kasattua jne. Kyllä, kannatan itse myös ajatusta että europeleihin voidaan mennä, mutta joukkue todella pitää saada kasattua täysin uudestaan passarista liperoon ja kaikki muut siltä väliltä uusiksi. Kovia kansainvälisiä parhaassa peli-iässä olevia tekijämiehiä ja kansallisia jo näyttönsä antaneita kotimaisia nuoria. Sillä porukalla sitten kaatamaan Euroopan muita huippujoukkueita. Muuten eurohuumasa liene mitään järkeä? Onnea valintoihin!