
Pirkanmaalla varaudutaan järvien säännöstelyllä kevättulviin. Niistä voi tulla tavallista suurempia.
“Mikäli lumi sulaa vähitellen, jäävät kevättulvat pienemmiksi kuin silloin, jos lumi sulaa kerralla sateiden ja lämmön vaikutuksesta”, kuvailee vesitalousasiantuntija Niko Nurhonen Pirkanmaan ELY-keskuksesta. Sää siis vaikuttaa tilanteen kehittymiseen ratkaisevasti.
Lumikertymät ovat paikoin jopa yli puolet suurempia kuin tavallisesti tähän aikaan vuodesta. Maakunnan lounaisosissa lunta on noin 80 kiloa neliömetrillä, koillisessa jopa lähes kaksinkertaisesti.
Säännösteltyjen järvien vedenkorkeuksia laskemalla tehdään tulvavesille tilaa. Tämä helpottaa tilannetta myös Kokemäenjoella. Kun järvissä on tilaa, voidaan niihin varastoida sulamisvesiä.
“Mikäli lumi sulaa vähitellen, jäävät kevättulvat pienemmiksi kuin silloin, jos lumi sulaa kerralla sateiden ja lämmön vaikutuksesta”. Täytyy olla todellinen asiantuntija pystyäkseen antamaan näinkin yllättävän lausunnon.