LP-Vampula voitti Puijon vuoristoratapelissä

LP-Vampula - Puijo Wolley 4.12.2022
Nousee! Kuva: Antti Kaskinen.

Mestaruusliigassa LP-Vampula kaatoi Puijo Wolleyn. Sarjakakkonen taipui 3-2 (21-25, 25-23, 25-23, 15-25, 15-9).

Ratkaisevan viidennen erän alussa Vampula karkasi johtoon ja vei erää 9–4. Vampulan Iveta Stanchulova teki pisteen lyöden pallon aivan viitosnurkkaan. Hetkeä myöhemmin samaa kohtaa pommittivat tuloksekkaasti Lotta Kukkonen ja Teija Vuorenmaa. Vampulan voitto sinetöityi, kun kapteeni Kristiana Petrova niittasi pallon vastustamattomasti Puijon kenttään.

“Olemme pelanneet paljon näitä viisieräisiä, mutta hienoa, että saimme ansaitun voiton. Koko joukkue pelasi hyvin ja monipuolisesti”, kommentoi passari Lotta Kukkonen.

“Tämä oli ylös-alas-peliä kummaltakin joukkueelta. Taistelimme vastaanoton kanssa etenkinneljännessä erässä. Koko ottelun ajan meillä oli aika hyvää torjuntapelaamista. Paljon työtä on kuitenkin vielä tehtävänä”, sanoi päävalmentaja Ziga Kos.

LP-Vampula saa sunnuntaina 11. joulukuuta vieraaksi Pölkyn Kuusamosta. Ottelu on Suomen Cupin ottelu, jossa ratkeaa paikka välieriin.

Tilasto