
Sastamalalalaisen Roismalan Ponnistuksen naiset ovat tempaisseet jälleen erityisen vuosikalenterin merkeissä. Salibandyjoukkueen varainkeruuta avitetaan tällä keinoin jo viidennen kerran.
RoPo-aktiivi Sanni Reinolan mukaan idea tyttökalenterista syntyi, kun mietinnässä oli jotain erilaista perinteisten sukka- ja herkkumyyntien tilalle. Joku hoksasi, että paljasta pintaa vilauttavat palomieskalenterit ovat olleet suosittuja.
Kalenteria toteutettiin alkuun aika kiltein kuvin, mutta pikkuhiljaa naiset ovat innostuneet asiasta ja kokeneet kuvaukset omikseen.
“Kalenterikuvamme ovat kauniita otoksia hyvällä maulla toteutettuna. Uudetkin pelaajat ovat lähteneet innolla mukaan kuvauksiin”, Reinola kertoo.
Kalentereista on pääosin tullut hyvää palautetta, ja niitä ovat ostaneet myös naiset.
“Kyllä jotain negatiivistakin on toki ollut, esimerkiksi viime vuonna joku laittoi Tiktokissa kommenttia, että naiset on pakotettu kuviin. Asia on oikeasti päinvastoin, sillä innolla tätä toteutetaan ja täysin vapaaehtoisesti”, Reinola sanoo.
“Joukkueessa mukana myös tuoreita äitejä. Kuvaukset ja kauniit kuvat ovat olleet osalle naisista jopa voimaannuttava kokemus kropan muutosten jälkeen.”

“Älkää antako meidän häiritä”
Vuoden 2026 kalenterin teemana on lokaatiot Sastamalassa. Paikallinen joukkue halusi tuoda paikallisuutta esille myös kuvauspaikkojen muodossa.
Kuvauspaikkoina toimivat muun muassa Äijänkivi, Keikyän Voimalaitos, Keikyän riippusilta, Torikeskuksen kattoparkki, Pyhän Olavin Kirkon ja Tyrvään Kirkon maisemat, Kaalisaaren maisemat ja hyppytorni, Vaneritehtaan ranta ja Tiilihovin rakennus Tervahovilla.
“Tietysti mukana on myös Vinkin Vapaa-aikakeskus, koska siellä treenaamme viikottain ja se on meille tärkeä paikka”, Reinola täydentää.
Paikkojen lisäksi RoPon porukka mietti tarkkaan kuvausajankohtia, jotta kuvaushetki olisi mukava puolin ja toisin, eivätkä he aiheuttaisi liikaa hämmennystä.
Ilmaantuiko haasteita tai uteliaita katselijoita?
“Kaalisaaressa päiväkävelijät kyllä hieman hieraisivat silmiään, että mitäs te oikein puuhaatte. Lisäksi Torikeskuksen yläparkille kerääntyi komea joukko nuorisoa kulkupeleineen ja kuului sieltä poikien suusta: tulkaas katsomaan mitä peppuja tuolla”, Reinola vastaa.
“Keikyässä voimalaitoksen rantaan eksyi myös kalastusvene reissultaan ja sieltä miehet huikkasivat, että älkää antako meidän häiritä”, Reinola naurahtaa.
RoPon naisten kotiturnaus on sunnuntaina 30.11. Vareliuksen liikuntahallilla. Paikalla on kahvio, ja kalentereitakin saatavilla. RoPon pelit klo 11 ja 17. Lisäksi RoPo järjestää tapaninpäivänä 26.12. perinteisen salibandyn höntsyturnauksen Vinkillä, johon mahtuu vielä mukaan joukkueita.








