
Huittisissa kaupungin selvitys Vampulassa tarjottavien palveluiden tiloista on valmistunut. Neliöitä on liikaa ja ne ovat osin huonokuntoisia.
Sallilan koulun tilat ovat palvelleet 1970-luvulta lähtien. Ne ovat jo huonokuntoiset ja pienentyneeseen oppilasmäärään nähden epätarkoituksenmukaiset.
Koulussa on 51 oppilasta. Ennusteen mukaan määrä pysyy suunnilleen samalla tasolla lähivuosina. Vielä lukuvuonna 2009-2010 oppilaita oli 120.
Selvityksen mukaan tiloja peruskorjattaessa tai uutta tilaa hankittaessa tulisi varautua siihen, ettei koulunpito olisi jossain kohtaa enää tarkoituksenmukaista. Tällöin voitaisiin opetustoiminta keskittää Lauttakylän kouluun ja muuntaa Sallilan koulu varhaiskasvatuksen tiloiksi.
Päiväkodissa on 45 lasta. Kaksi ryhmää on entisessä pankissa ja yksi entisessä kunnantalossa. Ikäluokkien kehitys on laskusuuntainen.
Kirjaston tilat entisessä pankissa ovat epäkäytännölliset ja liian isot. Esimerkiksi lämmityksessä on ollut suuria haasteita. Toiminta olisi luontevaa palauttaa vanhaan kirjastorakennukseen, joka on koulun yhteydessä.
Nuorisopalveluiden nykyisiä tiloja entisessä kunnantalossa luonnehditaan varsin runsaiksi ja sokkeloisiksi. Toimintaa voitaisiin tulevaisuudessa järjestää esimerkiksi kirjaston tai koulun yhteydessä.
Selvityksessä ennakoidaan, että kaupungin palvelujen tilojen tarve tulee olemaan jatkossa nykyistä pienempi huomioiden väestönkehityksen suunta. Tulevissa ratkaisuissa tulisi asettaa neliöt realistiselle tasolle sekä huomioida tilojen monikäyttöisyys ja muuntojoustavuus.
Kaupungin tekemässä kyselyssä asukkaat kokivat koulun ja liikuntasalin, päiväkodin, kirjaston ja nuorisotilan tärkeiksi lähipalveluksi, jotka tulisi säilyttää. Niillä nähdään olevan suuri merkitys lasten ja nuorten hyvinvoinnille, perheiden arjen sujuvuudelle sekä koko alueen elinvoimalle ja vetovoimalle.
Asia on esillä sivistyslautakunnassa.








