Tekoäly tehostaa lastensuojeluilmoitusten käsittelyä Pirkanmaalla

Lapsi
Pirkanmaalla lastensuojeluilmoitusten määrä on noussut reippaasti.

Pirkanmaan hyvinvointialue alkaa käyttää tekoälyä lasten palvelutarpeen arvioinnin yhteenvedon käsittelyssä. Tietoturvan ja tietosuojan näkökulmasta ratkaisu on arvioitu perusteellisesti.

Tekoäly tuottaa työntekijän tekemien kirjausten perusteella tiivistelmän. Se ei tee itsenäisesti tulkintoja asiakkaan tilanteesta. Työntekijä tarkistaa aina lopullisen tekstin ja täydentää tai korjaa sitä tarvittaessa ennen hyväksymistä. Tekoälysovellukseen ei tallenneta mitään asiakastietoja.

Toimintatapojen tehostamisen taustalla on lastensuojeluilmoitusten lisääntyminen. Hyvinvointialueen aloitettua niiden määrä on Pirkanmaalla kasvanut noin 40 prosenttia.

Tekoälyn hyödyntäminen jättää työntekijöille enemmän aikaa kasvokkaiseen asiakastyöhön lapsiperheiden kanssa.

Jätä kommentti