
Uuteen kauteen valmistautuvan VaLePan viimeisimmät kiinnitykset ovat libero Teemu Lahti, keskitorjuja Atro Berg, passari Niilo Kilpinen ja hakkuri Miikka Väisänen. Liigajoukkue on valmistumassa.
Teemu Lahti siirtyy VaLePaan pelattuaan peräti kymmenen kautta Kokkolan Tiikereissä. Vaihto saattaa joistakin tuntua yllättävältä.
“Mikko Eskon soitto oli iso reaktionlaukaisija”, paljastaa Teemu Lahti. “Jos joskus haluaa kokea vaihtelua, nyt on aika nähdä muutakin kuin tiikerilentopalloa”, hän toteaa.
Atro Berg aloittaa VaLepassa kolmannen kautensa. Niilo Kilpinen ja Miikka Väisänen ovat lupaavia nuoria lentopalloilijoita. Kumpikin tulee opiskelemaan Vammalan lukioon. Kilpinen on pelannut ykkössarjaa Luolajan Kajastuksen joukkueessa ja Väisänen kuuluu alle 18-vuotiaiden maajoukkueryhmään.
VaLePasta jäävät pois viime kauden pelaajista Patrik Matejčík, Marcell Koch, Miro Leinonen, Anselmi Ryyppä ja Juho Turri.
VaLePan liigajoukkue 2026-2027
Passarit Matti Maijala ja Niilo Kilpinen
Yleispelaajat Roland Jackson, Jiri Leinonen ja Niklas Björlin
Hakkurit Urpo Sivula ja Miikka Väisänen
Keskitorjujat Roope Keskinen, Atro Berg ja Iiro Seppälä
Liberot Teemu Lahti ja Ville Vainio
Päävalmentaja Mikko Esko, kakkosvalmentaja ja fysioterapeutti Sebastian Ortiz







