
Taiteilija Vuokko Pitkänen Mecklin´in taidetta on jälleen nähtävillä Sastamalassa. Näyttelypaikkana on tällä kertaa Sastamalan pääkirjasto, ja näyttely on avoinna 1.7.-29.7. Tanssiurastaan tunnettu Pitkänen Mecklin on taiteilijana hyvin aktiivinen, toisin sanoen uusia ideoita syntyy usein. Sastamalaan avattavassa näyttelyssä on esillä myös hänen aivan uusinta tuotantoaan.
Pitkänen Mecklin on kertonut, että yleisö on ottanut hyvin vastaan hänen taiteensa sanoman, joka ottaa kantaa nykyiseen elämään – ja herättää katsojissa tunteita.
Tämänkin näyttelyn tiimoilta taiteilija ottaa mielellään vastaan palautetta, vaikka hän ei itse pääsekään paikalle. Vuokko Pitkänen Mecklin nimittäin suuntaa heinäkuuksi Espanjaan poikansa perheen luokse, mutta palautteet tulevat kyllä perille, sillä kirjastossa olevaan kirjaan voi jättää hänelle viestin.
Pitkänen Meckliniä on tuettu Jorma Kalevi-säätiön kautta. Säätiö tukee taiteellista työtä vuosittain jaettavilla apurahoilla.
Teksti: Marita Viitanen, Jorma Kalevi-säätiön hallituksen puheenjohtaja.







