
Yrittäjän arki täyttyy helposti omasta yrityksestä huolehtimisesta, eikä muiden yrittäjien kanssa yhdessä vietetylle ajalle aina löydy sopivaa hetkeä. Huittisten Yrittäjät haluaa tarjota jäsenilleen tilaisuuksia myös siihen.
Pari viikkoa sitten yhdistyksen jäsenistöstä ja seuralaisista koostuva porukka suuntasi neljän yön matkalle Sloveniaan tutustumaa paikalliseen elämään, yrityksiin ja toisiinsa.
Matka oli yhdistykselle jo toinen laatuaan. Ensimmäinen yhteinen ulkomaanmatka järjestettiin viime vuonna, ja onnistuneen kokeilun jälkeen päätettiin jatkaa samalla tiellä.
”Yhdistys on järjestänyt vuosien ajan joka syksy Ruotsin-risteilyn, mutta näiltä matkalaisilta tuli toive, että voisi kehitellä jotain uutta”, puheenjohtaja Juha Suomela kertoo.
Suomela oli itse osallistunut vastaavanlaisille matkoille muiden yhdistysten kanssa ja alkoi pohtia, voisiko Huittisten Yrittäjätkin järjestää jäsenistölle muutaman yön mittaisen yhteisen ulkomaanmatkan.
Suunnitteluun saatiin mukaan myös Alueviestin lukijamatkoilta tuttu opas Maarit Kerojärvi.

Ensimmäisen matkan jälkeen kiinnostusta riitti myös uudelle reissulle. Tänä vuonna kohteeksi valikoitui Slovenia, joka houkutteli mukaan myös sellaisia osallistujia, joille juuri maa oli tärkeä syy lähteä matkaan.
Matkojen ohjelmaa ei ole suunniteltu pelkästään nähtävyyksien kiertämiseen, vaan mukana on aina myös yritysvierailuja.
Tarkoituksena on virkistäytymisen lisäksi saada uusia ajatuksia omaan yritystoimintaan ja tutustua yrittäjyyteen erilaisissa ympäristöissä.
Slovenian-matkan erityiseksi kohokohdaksi muodostui vierailu Mirkan ja hänen slovenialaisen puolisonsa Damjanin luona.
Suomesta lähtöisin oleva Mirka ja Damjan pyörittävät monipuolista kokonaisuutta, johon kuuluvat maatila, metsätalous ja raviurheilutarvikkeita myyvä yritys.
Yrittäjäpariskunta kertoi vieraille sekä omasta työstään että elämästään Sloveniassa. Koska kokemusta on kertynyt usealta eri alalta, keskusteluissa päästiin kurkistamaan monenlaiseen yrittämiseen ja paikalliseen maa- ja metsätalouteen.
Samalla vierailijat kuulivat myös Mirkan ja Damjanin rakkaustarinan. Henkilökohtaiset kertomukset toivat yritysvierailuun oman lämpimän sävynsä ja muistuttivat siitä, että yrittäjyyden taustalla on aina ihmisiä, elämänvalintoja ja tarinoita.

Matkaohjelmaan kuului myös tutustuminen oliivi- ja viinitilaan, jossa nautittiin lounasta ja kuultiin palkintojakin niittäneen Ingridin yritystarina.
Slovenian rannikon tunnelmiin tutustuttiin muun muassa Piranin ja Koperin vanhoissa kaupungeissa. Yhtenä päivänä retki suuntautui naapurimaa Kroatian puolelle Istrian niemimaalle, jossa pysähdyttiin muun muassa Porecissa ja nautittiin kotitekoinen lounas paikallisessa perheravintolassa.
Matkan päätteeksi tutustuttiin vielä Slovenian pääkaupunkiin Ljubljanaan.
Verkostoitumista ja virkistymistä
Vaikka matkan aikana nähtiin paljon uutta, tärkeintä ei Suomelan mukaan ollut yksittäinen nähtävyys tai ohjelmanumero. Yrittäjien keskinäisellä tutustumisella on arvoa myös matkan jälkeen, kun arki jatkuu Huittisissa.
”Yrittäjälle verkostoituminen on todella tärkeää, sillä tuttuun ihmiseen on aina helpompi ottaa yhteyttä. Matkalla puhutaan paljon työhön ja yrittämiseen liittyviä asioita, ja aivan varmasti keskusteluista ja uusista tuttavuuksista on jokaiselle osallistujalle hyötyä myös myöhemmin”, Suomela sanoo.
Yhteisen matkan aikana keskustelut voivat kulkea luontevasti yritystoiminnan haasteista onnistumisiin ja aivan muihin aiheisiin. Kun ihmiset tutustuvat toisiinsa kiireettömässä ympäristössä, syntyy samalla pohjaa yhteistyölle, jota ei välttämättä olisi muuten tullut ajatelleeksi.
Suomelan mukaan vastaavat ulkomaanmatkat ovat koko Suomen Yrittäjiä ajatellen harvinaisia.
Ainakaan Satakunnassa muut paikallisyhdistykset eivät järjestä vastaavanlaisia jäsenmatkoja.
Huittisten Yrittäjille kyse onkin yhdestä tavasta tehdä yhdistyksestä yhteisö, johon mahdollisimman moni löytää oman paikkansa.
”Tavoitteenamme on tarjota laajalle jäsenistöllemme mahdollisimman paljon erilaista ohjelmaa ja tapahtumaa, mistä jokainen voisi löytää itselleen jotain sopivaa. Olikin todella ilo huomata, että matkalle osallistui myös sellaisia yrittäjiä, jotka eivät ole aiemmin olleet missään yhdistyksen tilaisuuksissa”, Suomela kertoo.

Säätila ei Sloveniassa ollut joka hetki aivan paras mahdollinen, sillä välillä satoi kaatamalla, ja retkipäivinä kengätkin saattoivat kastua kunnolla. Jälkikäteen juuri tällaisistakin hetkistä jäi yhteisiä, yhdistäviä ja naurattavia muistoja.
Slovenian-matka osoitti, että yrittäjäyhdistyksen yhteinen tekeminen voi olla paljon muutakin kuin kokouksia ja asiaohjelmaa. Se voi tarkoittaa uusia ystäviä, kiinnostavia keskusteluja, vieraita maisemia ja yhteisiä naurunaiheita.








