
Lounais-Suomessa on lähes kahdellasadalla yleishyödyllisellä Leader-hankkeella saavutettu positiivisia ympäristövaikutuksia. Julkista tukea näihin on yhdistyksille myönnetty 4,2 miljoonaa.
“Ympäristöasiat kiinnostavat ihmisiä yhä enemmän ja tämä näkyy myös rahoitetuissa hankkeissa”, kertoo Leader Ravakan toiminnanjohtaja Ulla Kallio. Tukea ovat saaneet esimerkiksi lähivesien tilan parantamiseen tähtäävät hankkeet. “Myös kokoontumistilojen kehittämisessä tunnistetaan nyt paremmin energiansäästö rahan säästämisen ohella myös ympäristöteoksi”, hän jatkaa.
Lounais-Suomen Leader-ryhmät ovat vuodesta 2014 myöntäneet yleishyödyllisiin kehittämishankkeisiin yhteensä 36,2 miljoonaa.
Leader-tukia myönnetään myös yrityksille. Myönteisiä ympäristövaikutuksia kartuttaneiden hankkeiden määrä nousee kymmenillä, kun mukaan otetaan niiden hankkeet.