Suodenniemellä juhlittiin 100-vuotiasta Kalevi Hakalaa koko kylän voimin

Syntymäpäiväsankari ja Suomen sankari Kalevi Hakala (oikealla) sekä prikaatinkenraali Manu Tuominen muistokiven äärellä.

Lauantaina 9.11. kello 16 Suodenniemen urheilutalo täyttyi vieraista, kun oli aika juhlia viimeisen elossa olevan paikallisen sotaveteraanin, Kalevi Hakalan 100-vuotissyntymäpäivää.

Varsinainen syntymäpäivä hänellä oli 8.11.

Toinen syy juhlan järjestämiseen oli sankarivainajien muistotaulujen siirto seurakuntatalolta urheilutalon seinään.

Taulut ovat nyt arvokkaalla paikalla, vastapäätä muistokiveä, joka osoittaa paikkakunnan miesten kahdesti lähteneen sotaan tältä paikalta. Kyseisellä tontilla on aikanaan sijainnut Suodenniemen suojeluskuntatalo.

Juhlapuheen tilaisuudessa piti prikaatinkenraali Manu Tuominen, joka samalla toi puolustusvoimien komentajan onnitteluadressin päivänsankarille. Tilaisuuden järjestelyyn osallistuivat useat paikalliset yhteisöt, yksityishenkilöt ja yritykset.

Merkittävä osa järjestelystä on Suodenniemen säästöpankkisäätiöllä, jonka taloudellinen apu mahdollisti juhlan järjestelyn ja vitriinin hankinnan muistotaululle.

Jutun Alueviestiin lähetti Jouko Väissi ja kuvat otti Atso Pullinen.

Kalevista kerrottiin Alueviestissä heinäkuussa 2024:

Sotaveteraani Kalevi Hakala muistelee vaiherikasta elämäänsä – ”Monta kertaa luulin, että lähtö tulee”

Vieraista täyttynyt urheilutalo. Manu Tuomisen lisäksi puheen piti Sastamalan kaupunginjohtaja Jarkko Malmberg.
Tilaisuuden ohjelma. Kuvassa myös Kalevi Hakalan tekemiä paperiperhosia.