
Millaista seurakunnan toimintaa kirkossa voidaan järjestää ja millaista ei? Millaisia muutoksia Tyrvään kirkkoon olisi hyvä tehdä ja millaisia ei? Mikä kirkossa on ehdottomasti säilytettävää? Nämä asiat ovat nyt keskiössä, kun Tyrvään kirkon remontin suunnittelu käynnistyy.
Sastamalan seurakunta kutsuu jäseniään keskustelemaan kirkon remontista torstaina 12. helmikuuta kello 18 – 20 Tyrvään kirkkoon.
Sastamalan seurakunnan kirkkoneuvosto on viime vuonna valinnut Tyrvään kirkon peruskorjauksen hankesuunnitteluun arkkitehtitoimisto NOAN Tampereelta. Kirkkovaltuusto puolestaan hyväksyi yksimielisesti joulukuussa – tämän vuoden talousarvion hyväksyessään – määrärahat peruskorjauksen suunnitteluun.
Tiedotteen mukaan arkkitehtitoimisto NOANille on viime vuosina kertynyt huomattavan paljon kokemusta ja osaamista vanhojen kirkkojen remonteista. Heidän käytössään ovat olleet Tyrvään kirkon historiaan liittyvät piirustukset, tiedot aiemmissa peruskorjauksissa tehdyistä, osin merkittävistä muutoksista sekä taannoin teetetyt perusteelliset kuntotutkimukset, joiden pohjalta jo viime syksynä valmistui kirkon rakennushistoriaselvitys.








