Kokemäki luopumassa sote- ja pela-kiinteistöjen yhtiöittämisestä: Riski seuraamuksista arvioitu vähäiseksi

Henrikinhovi.

Kokemäen kaupunki on jättämässä sosiaali- ja terveydenhuollon sekä pelastustoimen kiinteistöt yhtiöittämättä. Tätä perustellaan markkinavaikutusten vähäisyydellä.

Talousarviossa ja taloussuunnitelmassa on todettu sote- ja pela-kiinteistöjen yhtiöittäminen sekä uuden kiinteistöosakeyhtiön perustaminen. Sittemmin lainsäädännöstä on saatu uutta tulkintaa.

Kaupunki on tehnyt PTCServices Oy:n kanssa selvitystyön yhtiöittämättä jättämisen juridisista ja kilpailullisista edellytyksistä. Lausunnon perusteella Kokemäellä sote- ja pela-kiinteistöihin soveltuu poikkeusperusteena toiminnan vähäisyys. Yhtiöittämisvelvoitteen soveltamiskynnyksen katsotaan jäävän ylittymättä.

Kaupunki vuokraa Satakunnan hyvinvointialueelle kolmea toimitilaa. Ne ovat Henrikinhovin sote-piste sekä Kokemäen ja Kauvatsan paloasemat.

Valmistelun mukaan Kilpailu- ja kuluttajaviraston mahdollinen puuttuminen tilanteeseen tapahtuisi ensisijaisesti neuvotteluteitse. Valvonta on jälkikäteistä, eikä taannehtivia sanktioita ole. Riski seuraamuksista on arvioitu vähäiseksi, kun toiminta dokumentoidaan asianmukaisesti ja hinnoittelu sekä kirjanpito hoidetaan lain edellyttämällä tavalla.

Asia on kaupunginhallituksen päätettävänä.

Jätä kommentti