Arto Satoselta ilmestyy sisäpiirikuvaus hallituksesta, kirja avaa kiivaita poliittisia vääntöjä

Arto Satonen, Vääntäen ja linjaten
Arto Satosen kirjoittama kirja on nimeltään Vääntäen ja linjaten.

Sastamalalaiselta kansanedustaja Arto Satoselta (kok.) ilmestyy kirja Vääntäen ja linjaten. Se taustoittaa työmarkkinoita mullistaneiden uudistusten syntyä.

Arto Satonen toimi työministerinä Petteri Orpon hallituksessa puolikkaan vaalikauden. Hän kertoo, miten lakkolait, työttömyysturva, vientivetoinen palkkamalli ja paikallinen sopiminen ajettiin läpi.

Kirjan luvataan avaavan kiivaita poliittisia vääntöjä vasemmisto-opposition ja ay-liikkeen kanssa sekä hallituspuolueiden välisiä suhdekriisejä ja niiden selättämistä. Mukana on politiikan kulisseista tapahtumia, joita ei ole aiemmin käsitelty julkisuudessa.

Arto Satonen on kirjoittanut kirjan Raine Tiessalon kanssa.

Vääntäen ja linjaten julkaistaan 7. toukokuuta.

  • Jerry

    Täytyypä lukea Vammalan puuhamiehen kirja, kun saadaan kauppoihin.
    Grilliyrittäjästä ministeriksi. Tehkää perässä.
    Aika harvalta onnistuu.

    • Mullikuhnuri

      Joo, kaikilla ei ole isukilta perittyä rahaa ja omaisuutta, jolla aloittaa kiinteistösijoittamisella rikastuminen. Kansanedustajan paikka hankitaan rahalla, ei siihen pelkät nakkikauppiaan tulot riitä.

      • Jerry

        Melko harva pitäisi grilliä yömyöhään ja kuuntelisi juoppojen horinoita, jos kerran isukki rahoittaisi tulevaisuuden.
        Isompiin tehtäviin kykenemättömät näköjään yrittävät löytää tekosyitä, kun oma ura on tyssännyt heti alkuunsa.

      • Jerry

        Mullikuhnurihan juuri todisteli, että ilman suurta rahaa ei pääse edes kansanedustajaksi.
        Marin on sikäli fiksu sossuksi, että on Suomen ydinpelotteen kannalla.
        Viisasta.

      • Mullikuhnuri

        Jerry se vaan jaksaa… nythän on niin, että paljon rahaa mainoskampanjoihin ja menestyksen ostamiseen tarvitsevat vain vähemmän kyvykkäät. He hinaavat itsensä lopulta asemaan, jossa osaaminen loppuu. Tämähän on nähty. Tavallinen ihminen, joka etenee elämässään opiskelemalla ja tekemällä työtä ihmisten parissa ja kehittää heidän kanssaan osaamistaan ja tukijakuntaansa on todellinen kansan edustaja, joka nousee johtopaikoille työn, ei rahan avulla. Tällaisiakin kiistattomia osaajia on rahapiirien kiusaksi noussut johtopaikoillekin.

  • Jerry

    Minulle sanottiin aikoinaan Vammalaan muuttaessani, että Tyrväällä kateus on kiimaakin kovempi.
    Näyttää pitävän paikkansa.

Kommentointi ei ole käytössä.