
Alueviestin toimitukseen yhteyttä ottanut lukijamme harmitteli Sastamalan kaupungin tonttimarkkinointia valikoivaksi ja koki sen Häijääseen painottuvaksi. Hän kannusti toimittajaa poikkeamaan Stormin Aurinkorinteellä, jossa on viime vuosien aikana tapahtunut ”kummia”. Tartuimme vinkkiin ja kävimme katsomassa mitä alueelle kuuluu.
Kun Alueviesti viimeksi vuonna 2021 vieraili Aurinkorinteellä, oli agrologiopiskelija ja yrittäjä Juuso Liemola sen ensimmäinen ja ainoa asukas. Nykyisin Liemolalla on – todennäköisesti omasta aktiivisuudesta johtuen – Aurinkorinteellä naapureitakin.
Lisäksi hänellä on maanrakennustöitä ja koneurakointia tekevä yritys ja hän auttelee maanviljelyssä Kutalassa sijaitsevalla kotitilallaan. Sitten edellisen lehtijutun, on Liemolan elämä muuttunut siltäkin osin, että arkea hänen kanssaan jakaa Ada-vaimo ja kolmen kuukauden ikäinen poikavauva.
27-vuotias Liemola myöntää, että rakentamisen suhteen homma lähti vähän lapasesta.
”Ensimmäisen talon valmistumisen aikaan elettiin koronan jälkihöyryjä ja oli hyvä tilanne, moni halusi muuttaa maaseudun rauhaan. Talo meni kaupaksi ennen kuin ehdin sitä tosissani myydäkään. Rakentaminen sujui niin hyvin, että se innosti jatkamaan samaan malliin”, hän kertoo.
Liemolan rakennusprojekti alkoi yhdestä talosta ja nyt valmistumassa on viides talo. Hänellä on varaus myös kuudennesta tontista.
”Ihan kivahan se olisi, jos joku muukin innostuisi tänne rakentamaan, mutta menee tämä näinkin”, hän naurahtaa.
Ja mikä parasta – jokaisessa Aurinkorinteen talossa asuu lapsia. Kohde on Liemolan mukaan pikkulapsiperheen unelma.
”Tämän lähemmäs koulua ja päiväkotia ei uusia omakotitaloja Sastamalassa rakenneta”, hän sanoo ja näyttää näkymää valmisteilla olevan Aurinkorinne 20:n takaa.

Toden totta. Stormin monipalvelukeskus on kivenheiton päässä tontilta. Metsäkaistaleen läpi kun oikaisee suoraan sen pihaan, ei tarvitse kulkea edes autotien viertä.
”Täällä on omaa rauhaa ja toisaalta Sastamalan keskustaan ajaa alle 10 minuuttia ja Tampereelle Pispalan valoihin puolessa tunnissa. Valtatien 12 liikenneturvallisuuden kohentuminen hirviaitojen ja valaistuksen myötä on ollut tärkeää.”
Plussaksi Liemola laskee tonttien suuren koon ja sen, että niitä ei ole hinnalla pilattu.
Aurinkorinteen talot on tilattu talovalmistajilta “säältä suojaan” -pakettina. Katot, sisätilat ja talotekniikka on tehty itse ja paikallisten ammattilaisten voimin. Kaikissa taloissa on samanlainen kompakti pohjaratkaisu: neljä makuuhuonetta, yhdistetty avara keittiö ja olohuone sekä tietysti suihku-, sauna- ja wc-tilat.
Liemola haluaa antaa kiitosta Sastamalan kaupungin maankäytölle. Hän sanoo saaneensa viime vuosina pelkästään hyvää palvelua.
”Oli kyse sitten tonttikaupasta, rakennusluvista tai tien rakentamisesta – kaikki on sujunut jouhevasti ja ripeästi”, hän toteaa.

Juuso Liemola on nuoresta iästään huolimatta ehtinyt paljon. Stormin asuttamisen, oman firman pyörittämisen ja kotitilan lisäksi hänellä on roolinsa entisen Tyrvään osuusmeijerin kiinteistön kehittämisessä. Mitä sille saralle kuuluu?
”Sielläkin on positiivista pöhinää, K-Market Meijerinrannassa kauppa käy ja Tukitalolla on kiinteistössämme hyvin toimivat tilat. Viime kesänä Saikan perheen toimesta avautunut Bistro Meijerinranta saa ensi kesäksi katteen, eli terassi on jatkossa sateelta suojassa”, Liemola kertoo.
Suomen taloudessa eletään matalapainetta. Maailmalta kuuluu jatkuvasti ikäviä uutisia, sota Ukrainassa jatkuu, uusia sotia syttyy, elämme epävarmoja aikoja. On pakko kysyä Liemolalta, eikö häntä koskaan epäilytä ryhtyä uusiin hankkeisiin?
”Jos liikaa miettii mitä ikävää tapahtuu, ei tule koskaan ryhtyneeksi mihinkään. Kannattaa vaan tarttua toimeen”, Liemola vastaa.
”Ajat ovat mitä ovat, mutta tarvitsemme uskoa tulevaan. Toivoisin, että sitä löytyisi paikkakunnalta nykyistä enemmän. Meidän pitää itse uskoa Sastamalaan ja sen vahvuuksiin”, hän lisää.











Hienoa Juuso ja Ada! Entisenä ”tormilaisena” hieno seurata toimintaanne. ”Tormi” on hieno paikka elää ja kasvattaa lapsia!
Kari Kaaja