Suomalaisyrityksen kehittämä vesielämyspuisto rantautuu kesällä Sastamalaan – Pororantaan luvassa vauhdikas kesä

Vesielämyspuisto-paketteja on tarjolla kolmea tasoa: basic, premium ja luksus, joista jälkimmäinen on tulossa Sastamalaan. Vesileikkejä Oy:n havainnekuvasta näkyy, mitä kaikkea Pororantaan on tulossa.

Koska Sastamalassa ei vielä hetkeen polskita uimahallissa, kaupunki on kaikessa hiljaisuudessa valmistellut asukkailleen vesileikkeihin liittyvää yllätystä. Tulevana kesänä Pororantaan rakentuu valtava vesipuisto, ja ranta-alueelle tulee vuokrattavia aurinkotuoleja ja -varjoja. Konseptiin kuuluu myös välipaloja myyvät kioskit, joita tulee kolme kappaletta.

Vesielämyspuisto on suomalaisen Vesileikkejä Oy start up -yrityksen kehittämä konsepti, jossa erilaisia laitteita ja muuta rantaelämään kuuluvaa välineistöä ja tarpeistoa voidaan vuokrata. Paketteja on tarjolla kolmea tasoa: basic, premium ja luksus, joista jälkimmäinen on tulossa Sastamalaan.

Elämyspuisto avautuu 1.5. eli vapunpäivänä ja on avoinna syyskuun 13. päivään saakka.

Avajaisjuhlallisuudet alkavat vapunpäivänä kello 10, jolloin ensimmäisen liun puiston korkeimmasta liukumäestä suorittaa kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Jari Andersson.

Elämysvesipuisto tulee olemaan avoinna jokaisena päivänä kello 9-21. Aukioloaikojen ulkopuolella Pororanta on suljettu.

Elämysvesipuiston laitteista, hinnoittelusta ja käyttökokemuksista järjestetään tiedotustilaisuus Pororannassa tänään kello 18. Luvassa on tarjoilua ja 200:lle ensimmäiselle koko kesän voimassa oleva vesipuistoranneke. Paikalla tiedotustilaisuudessa ovat Sastamalan kaupunginjohtaja Jarkko Malmberg, liikuntapaikkamestari Jari Aho sekä Vesileikkejä Oy:n toimitusjohtaja A. P. Rilli.

 

  • Mullikuhnuri

    Miksi kaikki hauska tulee aina keskustaan? Tähän on saatava muutos! Tule mukaan mielenosoitukseen Häijään ABC:n pihaan tänään klo 18.00.
    Miksi tämä julkistettiin juuri nyt? Kuten lontoonkieliset sanovat: April is the cruelest of months. Huhtikuu on kuukausista julmin. Erityisesti syrjäkulmille.

Jätä kommentti