Henkilöstöresurssi puhuttaa Sastamalan Opistossa. Seuraavassa kokouksessaan opiston johtokunta pääsee keskustelemaan henkilöstöresursseista ja tekemään mahdollisia ehdotuksia resurssipulan ratkaisemiseksi.
Asian johtokunnalle on valmistellut opiston rehtori. Rehtori on neuvotellut tilanteesta viimeksi 16. syyskuuta kasvatusjohtajan ja kulttuurijohtajan kanssa.
Opiston henkilöstöresurssit ovat valmistelun mukaan selkeästi alimittaiset toiminnan laajuuteen ja monipuolisuuteen nähden sekä jälkeenjääneet yleisestä kehityksestä verrattaessa muihin samankokoisiin ja pienempiikin opistoihin.
Tärkeimpänä puuttuvana henkilöstöresurssina pidetään apulaisrehtorin virkaa. Tämä puute nähdään selkeänä toiminnallisena vajeena Sastamalan Opiston kokoluokassa. Opiston sisällä ja esimiesten kanssa on myös keskusteltu muista eri vaihtoehdoista.
Opiston rehtori esittelee ensi tiistaina koolla olevalle johtokunnalle eri toimintavaihtoehtoehtoja ja ratkaisumalleja sekä vertailutietoja muista opistoista.







onkohan sopiva henkilö jo katsottuna
toimisiko synergia tai muunlainen yhteistyö?
Jaa että lisää väkeä hallintoon? Ehkä kuntaliitoshenkilöistä joku voitaisiin siirtää tänne?
Hyvä ajatus! Mahtaisiko löytyä hommaan sopivaa henkilöä jolla olisi halua ja sopiva koulutus kyseiseen tehtävään?
Motoriikka Miikkahan sinne just palkattiin..
Juu, mutta missä Motoriikka-Miikka oikein luuraa?
Eiköhän Miikka Mäkelä tule opiston päätoimiseksi opettajaksi ihan omana itsenään, ei missään roolissa. Aloittaa työt kun edellinen opettaja jää eläkkeelle.
Opiston piirit pyörivät syksyllä 2 kuukautta ja keväällä 3 kuukautta eli opetustoimintaa vuodessa on n. 5 kuukautta. Luulisi, että suunnittelulle ja organiseeraamiselle jäisi aikaa ihan mukavasti.