Jouluvalot tuovat tunnelmaa Huittisten keskustaan

Huittisten keskusta on jälleen verhoutunut valohuntuun. Perjantaina sytytetyt jouluvalot tuovat tunnelmaa keskustaan ainakin tammikuun puoleenväliin asti.
“Joulunaika on lyhyt ja pimeä aika pitkä, joten on mukavaa, että keskustassa on valaistusta vielä tammikuussakin, kun ihmiset lomailevat ja käyvät kaupungilla ostoksilla”, elinkeinojohtaja Eila Törmä pohtii.
Vaikka valot ovat ehtineet palaa keskustassa vasta muutaman päivän ajan, on Törmä saanut niistä jo paljon positiivista palautetta.
“Tämä antaa varmuutta siihen, että tulevaisuudessa voimme lisätä valaistusta entisestään. Ainakin puita tullaan varmasti valaisemaan lisää valonauhoilla.”

Lue lisää Alueviestistä 27.11.

Miljoonaympyrän läheisyydessä oleviin lehmuksiin on kiinnitetty led-nauhoja. Takavuosina hankitut puolikkaan lumihiutaleen muotoiset valot on kiinnitetty katuja reunustavien talojen seinille.
Huittisten keskustassa olevan liikenneympyrän läheisyydessä kasvavat lehmukset ovat saaneet ylleen sinertävän led-valonauhan.
Lehmuksiin kiinnitetyt valonauhat mukautuvat puun kasvuun ja ne voidaan pitää paikoillaan ympäri vuoden.
Myös kaupunkiin johtavat sillat on koristeltu lumihiutaleen muotoisilla valoilla.
Tähden muotoisista valoista on koottu torille kaksi rykelmää.
  • Nimetön

    Kyllä näitä valoja Huittisissakin harjoiteltiin mutta lopulta onnistuttiin erinomaisesti!

  • Nimetön

    Aivan ihanat näköistä, laittakaa ny vammalaankin edes tuommoisia lednauhoja joita oli siinä miljoonaristeyksessä.

Kommentointi ei ole käytössä.