Pirkanmaa on saanut elämäntarinayhdistyksen. Perustava kokous pidettiin Kiikassa Kinnalan Koukulla Sastamalan Opiston elämäntarinatapahtumassa.
“Uuden yhdistyksen tarkoituksena on muun muassa koota yhteen kirjoittamisen harrastajia, innostaa ja kannustaa kirjoittajia keräämään omista juurista kertovia tarinoita ja järjestää erilaisia teemapäiviä, seminaareja ja kirjoituskilpailuja”, kertoo toimittaja ja Sastamalan Opiston kirjoittamisen opettaja Tiina Laaninen.
Pirkanmaan Elämäntarinayhdistyksen puheenjohtajaksi valittiin tamperelainen Kullervo Myllykoski.








Maksoiko Sastamalan opisto vuokraa ja/tai muita kustannuksia tapahtumasta. Kaupungilla on runsaasti omistuksessa erilaisia tiloja käytettävissä tämäntapaisiin tarkoituksiin, esim. runsaasti rahoitettu Pukstaavi. Seurakunnalta löytyy myös. Nimimerkki “Tilintarkastus”
Onko todella niin, että kaupungin tilat eivät riitä. Tilakeskus huomio, eurot säästöön ja vuokrat kaupungille!