
Siikasuon toimijoiden eli Tyrvään Petanquen, Vammalan Retkeilijöiden, Vammalan seudun taideyhdistyksen sekä veneenrakentajien alulle paneman Uittomiehenkadun päässä sijaitsevaa puisto- ja ranta-aluetta puolustavan adressin allekirjoitti 423 ihmistä.
Adressi luovutettiin Sastamalan kaupunginjohtaja Jarkko Malmbergille tiistaina. Allekirjoituksista 131 tehtiin netissä, 292 paperiseen adressiin. Nimiä kerättiin 12.10 – 17.1. välisenä aikana.
“Adressi oli esillä isänpäivänä pidetyn tempauksemme aikana, lisäksi yhdistykset ovat keränneet nimiä tahoillaan”, toteaa adressin kaupunginjohtajalle luovuttanut taideyhdistyksen sihteeri Heidi Piippo.
Kasvotusten päättäjien kanssa Siikasuon toimijat ovat olleet viimeksi viime syksynä. Sen jälkeen tunnelma on Piipon mukaan ollut odottava.
“Yhdistysten käytössä olevat tilat ovat meidän toimintamme kannalta ehdottomat. Kaupunki on luvannut, että korvaavat tilat lötyvät, jos asiat siihen pisteeseen etenevät, mutta mistä ja millä aikataululla? Nyt kuulostelemme, mitä tuleman pitää.”
ei siinä lista autA
Siinä uittomiehenkadulla on Satakunnan Liikenteen linja-autotallit myytävänä! Kaupunki ostaa ne, purkaa ja rakentaa siihen kerrostalot! Siinä o hyvä ja iso tontti muutenkin
https://www.opkk.fi/opkk/opkk/opkk_portal/asunto_ja_kohdehaku/toimitilat/toimitilat_kohde?pid=eaa0&kohde=573012&index=7&sort=kohdetyyppi&order=ascending&sid=115f170fd2c6969be8faf870c0f1a1a0
Aina pitää olla vastahankaan vaikka mitä yritettäisi. Jos mitään ei yritetä niin ei sekään joillekaan kelpaa.
Eihän ne tällä palstakeskustelulla mitään vastahankaa, kertovat näkökantojaan.
Ja eikös se niin ollut että ympäristösuunnittelussa piti kuulla alueen asukkaitakin, ottaa mukaan. Millä muulla voisi vaikuttaa, kuin nimi listaan ?
Täytyy kyllä todeta, että nettikeskusteluissa yleensä on paljon tullut hyviä ajatuksia, mutta silti
vaan on vallankäyttäjiltä tyhmiä ratkaisuja tullut, tästä esimerkkinä ymp-vrk ea-päivystys / sairaalan toimivana lähipalveluna pitäminen.
Jos tämänhetkisessä kaavassa ei ole edes leirintäaluetta, on se mielestäni hyvä päivittää. Todenmukaiseksi ja alueen ihmisiä kuulemalla. Jos jokin rakennusliike on kiinnostunut rakentamaan Sastamalaan, ei kai se ole aina täysi kampitus. Vaihtoehtoja täytyy olla. Veistämön takamaastokin on aika rujon näköistä, jos sitä nyt vaikka ensteks vesuroitaisiin ja kerättäisiin piimäpurkit pois
Sitäpaitsi alueen kaava on kuulemma todettu vanhentuneeksi kaupungin omassa selvityksessä.