
Helsingin Sanomat on selvittänyt kuntapoliittikojen saamia lainvoimaisia rangaistuksia.
Sastamalassa rikoksesta tuomittuja valtuutettuja ei ole yhtään. Varavaltuutetuista neljä on tuomittu. Rikoslajeja on runsaasti, kuten esimerkiksi ampuma-aserikokset, henkeen ja terveyteen kohdistuvat rikokset, törkeät ja tavalliset rattijuopumukset sekä omaisuusrikokset. Tuomittujen puoluekannat ovat kokoomus ja perussuomalaiset.
Huittisissa ja Punkalaitumella tuomittuja kuntapäättäjiä ei ole yhtään.
Mukana lehden selvityksessä ovat valtuutettujen ja varavaltuutettujen lainvoimaisiin tuomioihin johtaneet syytteet vuosina 2012-2017.
Helsingin Sanomat on julkaissut raskaimpien rikosten taustoista kunnittain kertomukset.







Vuosia jatkuneiden törkeiden virkarikoksien ja laiminlyöntien uhrina ehdotan että kansalaisten oikeuksien turvaamiseksi Suomessa aloitetaan heti viranomaisrikollisten teloitukset .
Nyt eletään Suomessa jossa virkamiehet ja päättäjät ei ole vastuussa teoistaan . Virkamiehet ja päättäjät on kuin jossain aineissa , ne ei ymmärrä eikä välitä mistään mitään .
Huhuilla on siis perää…
Nimet jäivät mainitsematta.
Äänestäjiä siis jymäytetty,nimet esille.
erotettavA
nimet tiskiin
ilman muuta EROTETTAVA luottamus tehtävistä ja äkkiä sekä nimet esiin.
ilmari
entäpä ajokortin kuivatuksia, onko niitä tilastoitu ?
Eikös poliitikot ole läpileikkaus kansasta.
Jotta oikeus tapahtuisi, uudet lainrikkojien tilalle ja pikaisesti.
Peltipoliisin tervehdykset sallittaneen.
pari välkkyä aikanaan saanut……….maksunsa maksanut.
Piilorikolliset ovat vielä kiinni jäämättä. Mitähän talous- ja muuta löytyisi, jos oikein tutkisi?
Päätoimittaja Maija Latvalle: Nyt on julkaistava tuomion saaneiden nimet. Tällaisella vihjailevalla uutisoinnilla Alueviesti saattaa kaikki varavaltuutetut epäilyksen alaiseksi täysin syyttä. Älä siis vihjaile vaan nimet esille ja heti.
Öhhäh?? Jos Suomessa on joku tuomittu rikoksesta, niin saattaako se Sinun mielestäsi kaikki suomalaiset epäilyksen alaiseksi, jos et hänen nimeään tiedä?
Yks valtuutettu vei kouluaikoina mun penaalista viivottimen. Ei oo vieläkään palauttanu.
Yksi valtuutettu odottaa oikeuden päätöstä.
Kyselin viime vaaleissa Perussuomalaisilta, että onko heillä ehdokkaana sellaisia henkilöitä, jolla on rikollista taustaa tai tuomioita. Olin tuolloin lukenut ehdokkaiden tuomioista MV-lehdestä. Tuolloin sain Perussuomalaisten ehdokkailta vastauksen ettei heillä ole rikostaustaa omaavia henkilöitä ehdolla. Nyt sitten paljastetaan, että varavaltuutetuissa on. Haluaisin kyllä hyvät perustelut sille, että miksi ko. varavaltuutetut on nimitetty. Mielestäni valtuutetut ja varavaltuutettujen joilla on rikostaustaa pitäisi erota, koska se ei herätä luottamista. Eikä mielestäni luottamustehtävissä saisi toimia, jos rikostaustaa on. Ymmärtäisin vielä muutaman ylinopeus – tai parkkisakon, mutta jos vakavampia rikoksia on, ei pitäisi olla mitään asiaa luottamustehtäviin.
Aiheesta poiketen. YLE se jaksaa jatkaa venkoilua totuudesta. Saksan vaaleissa Angela Merkel Hävisi kannatuksessa yli 8 prosenttia. Silti Yle uutisoi pelkästään, että Merkel Voitti. Näin siis Yle tekee politiikkaa omalla tavallaan. Missä oikeamielinen demokratia? Nyt näyttää pahalta Ylen kannalta.
Toivottavasti joku syytön varavaltuutettu tekee tutkintapyynnön poliisille Alueviestin ja päätoimittajan toimista. Syynä on vihjailuun perustuva kunnianloukkaus.