
Huittisten uusi alakoulu rakennetaan Kivirannan pellolle. Asiasta päätti tänään maanantaina kokoontunut kaupunginvaltuusto. Päätös on äänestyksen tulos, sillä pitkän keskustelun päätteeksi Ilkka Riuttamäki (ps.) esitti Sisko Sarjomaan (vas.) kannattamana, että koulu rakennetaan entisen Lauttakylän koulun paikalle. Riuttamäen ehdotus hävisi kaupunginhallituksen esitykselle Kivirannan pellosta äänin 19-8.
Kokouksessa linjattiin myös uuden koulun koko. Koulu mitoitetaan 530 oppilaan mukaan ja alakoululaisten lisäksi se palvelee myös kolmea esiopetusryhmää, pidennetyn oppivelvollisuuden oppilaita ja Huittisten musiikkiopistoa. Valtuutetut äänestivät myös tästä asiasta, sillä Mikko Kaunisto (vas.) esitti Simo Riuttamäen (ps.) ja Ilkka Riuttamäen kannattamana, että koulun kiinteistö mitoitetaan 2-sarjaiselle koululle ja 410 oppilaalle. Selkeä enemmistö valtuutetuista oli ison koulun kannalla, sillä hallituksen esitys voitti äänestyksen 22-5.
Ensi vuosi on varattu uuden koulun suunnitteluun ja rakennustöihin päästään vuonna 2020. Koulun kustannusarvio on 12,7 miljoonaa euroa.
Ennenkuin yritätte laskea koulukuljetuksia, hankkikaa Sastamalan tiedot toteutuneista kuluista. Niitä katsellen Sastamalan koulujen lakkauttaminen on ollut kannattamatonta. Virkamiesten laskelmat lakkautusvaiheessa olivat pahasti alakanttiin.