Varilan uusi koulu valmistuu reilussa vuodessa

Sastamalassa Varilan uuden koulun rakentaa NCC Suomi. Asiasta päätti tekninen lautakunta.

NCC Suomen urakkatarjouksen arvonlisäveroton kokonaishinta on 8 396 000 euroa. Siihen sisältyy nykyisen koulun purkaminen, joka on arvoltaan 535 000 euroa. Investoinneissa huomioitava summa on siten 7 861 000 euroa.

Tarjouskilpailun loppusuoralla oli viisi ehdokasta, jotka täyttivät valintaperusteet.

Varilan uuden koulun rakentamisen on määrä alkaa syksyllä. Työt kestävät viisitoista kuukautta. Nykyinen koulu voitaisiin purkaa keväällä vuonna 2020.

  • Nimetön

    Ei siinä ajassa kerkii betonit kuivua eikä urakoitsijan perävalot häipyä….

    • Rojektipäällikkö

      Aikataulu ei ole edes tiukka. Tuon kokoisia hankkeita on tehty nopeamminkin. Nyt on ulkopuoliseen valvontaan varattu määräraha ei seurataan.
      8 vuoden takuuaikana ei perävalot ehdi häipyä. Ei varmasti kannata tehdä huonoa laatua eikä huonoilla komponenteilla.

  • Juupajuu

    Mitenkähän sitten paikalliset naukuu, kun käytetäänkin oman kylän yrityksiä rakentamisessa, ja jos sutta tulee niin tuskin omia aletaan haukkumaan, syy on pakko olla jossain muussa kuin tekijöissä.

  • Nimetön

    Olisiko tuon koulun purkamisen voinut teettää kaupungin omana työnä? Työttömille aktiivisuus-raippa ja nykyhallitukselle palkka.

  • Sylvää

    Toivottavasti uudessa koulussa saadaan tietotekniikan langaton verkko toimimaan 🙂

Kommentointi ei ole käytössä.