Satakunnassa on viime aikoina myyty käytettyjä nuuskapusseja. Niitä on kaupiteltu jopa alakouluikäisille.
“Käytetyn ja kuivatun nuuskapussin käyttäjä altistuu paitsi nuuskan aiheuttamille haitoille sinänsä myös infektioriskeille”, kertoo Satakunnan sairaanhoitopiirin tartuntataudeista vastaava infektiolääkäri Raija Uusitalo-Seppälä.
Suun bakteerit ja osittain viruksetkin voivat kulkeutua käytetyn nuuskapussin välityksellä henkilöstä toiseen. Myös vakavampia sairauksia aiheuttavat bakteerit saattavat siirtyä.
Nuuskaajien määrä kasvanut
Nuorten lisääntynyt nuuskaaminen huolestuttaa maakunnassa ehkäisevän päihdetyön yhdyshenkilöitä.
Viime vuonna tehdyn kouluterveyskyselyn mukaan 2,3 prosenttia satakuntalaisista neljäs- ja viidesluokkalaisista oli nuuskannut vähintään kerran. Kahdeksas- ja yhdeksäsluokkalaisista nuuskasi päivittäin 3,7 prosenttia.
Luvut ovat hieman korkeampia kuin vuonna 2013.








Myyjät saunan taakse ja kunnolla turpaan.
Kaikea sitä jotkut ostavatkin!
https://www.facebook.com/groups/kyltinarvostajat/permalink/1826873150689654/
….voiko tämmöinen olla tottakaan ?