
Hiljalleen hämärtyvät kesäillat ovat rapujuhlien aikaa. Ravustus alkaa sunnuntaina 21. heinäkuuta kello 12.
Kaudesta odotetaan keskimääräistä tai jopa hyvää. Etelä-Suomessa rapusaaliiden arvioidaan olevan heti vähintään kohtalaisia. Keski-Suomen vaiheilla alku voi olla heikompi.
Kesät ovat olleet 2010-luvulla lähes poikkeuksetta pitkiä ja lämpimiä. Se on suosinut rapujen kasvua ja lisääntymistä.
Täplärapukannat ovat runsastuneet vuosi vuodelta vuosikymmenen puolivälistä lähtien. Jokiravut ovat 2000-luvulla vähentyneet nopeasti rapuruton seurauksena. Laji on lähes kokonaan hävinnyt luontaiselta levinneisyysalueeltaan Etelä-Suomessa.
Jokirapu- tai täplärapukantojen romahtamisesta ja uusista rapuhavainnoista voi ilmoittaa osoitteessa www.kalahavainnot.fi.