Sastamala Gregorianan lipunmyynti alkanut ennätysvilkkaasti

Canzona
Englantilainen musiikkiyhtye Canzona konsertoi Sastamala Gregorianassa. Kuva: Sastamala Gregoriana.

Heinäkuun loppupuolella järjestettävän Sastamala Gregorianan lipunmyynti on alkanut ennätyksellisen vilkkaana. Festivaali on aikaisempiin vuosiin verrattuna lisännyt lipunmyyntipaikkoja entisestään. Ryhmätilauksia kerrotaan olevan paljon.

Sastamalan Gregoriana konserteissa nautitaan pitkään kadoksissa ja unohduksissa olleista mestariteoksista, jotka on nyt löydetty
uudelleen. Festivaaliviikkoa vietetään 19.-26. heinäkuuta. Konserttisarjaa täydentää lapsille suunnattu ilmaistapahtuma sekä kansainvälinen vanhan musiikin mestarikurssi.

  • Perustele

    Eipä ollut järin tieteellinen artikkeli. Miksi toimittaja ei ole tehnyt kotiläksyjään ja kaivanut väittämien tilalle faktaa?

    Joka vuosi myös kirjapäivistä sanotaan samaa. Kirjakauppiaat kertovat toista. Osa ei tule, koska osa kirjavieraista eli toisen päivän akuankkayleisö ostaa vain kevyttä mökkilukemista. Sitähän saa ympäri vuoden kioskeilta.

  • Nimetön

    Voisin mennäkin jos festivaalin johtaja ei olisi poliittisin perustein valittu. Voitot menee kokkareille ja köyhät vaan kyykkyyn.

    • Kurja kesä tulossa

      Samaa mieltä. Musiikissa ei ole mitään vikaa, mutta noi kylttyyrihäärääjät vievät ilon kuulijoilta. Tosin mitään Andre Rieu -tasoa ei koe, joten kansoittakaa vaan yhdistyslyylit ja -pekat kaikki eturivin paikat ja muistakaa kovasti juoksennella kukkia, patsaita ja muuta ojentamassa oikein olan takaa

      Kunpa ei tarvitsisi sietää aina ja aina noita puuhakkaita yhdistysihmisiä, jotka suorastaan kirkuvat huomionkipeydestä ja ovat niin sokaistuneita omiin piireihinsä, ettei mikään viesti mene perille.

      Tyyliä kehiin ja takavasemmalle poistukaa.

  • Nimetön

    Mitä ihmeen keskustelua tää taas on??Tuolla tapahtumalla ei ole minkäänlaista tekemistä minkään poliittisen piirin kanssa. On sitäpaitsi ehkä Sastamalan hienoin tapahtuma.

    • Nimetön

      Sastamalan hienoin tapahtuma, kenen silmin?

      Kun nuorisolle täällä kylässä yrittää jotain niin heti on mieletön valitusrumba mutta tälläiseen toisenlaiseen kylttyyriin kyllä riittää suitsutusta, eikö erilaista kuuntelevilla ole oikeutta?

    • Tympii lähes kaikki käytännöt täällä

      Musiikki kuuluu kaikille, mutta soppakauhan toisessa päässä on henkilöitä, joita ei halua nähdä vapaalla. Pitää mennä aina Tampereelle tai Helsinkiin, jotta puro virtaisi.

      Samea puro on bakteerien paras pesimäpaikka. Sastamala kulkee aina vaan tuhon tietä, kun valitsee sisäsiittoisista piireistään edustajansa. Kyllä kauniin kaupungin sisällä on kyllin monella pahaa oloa, koska mikään ei muutu. On yritetty vaikuttaa, on yritetty kertoa, mikä mättää.

      Kun esittää kritiikkiä, suututaan, pahoitetaan mieli ja käännetään selkä sekä jatketaan samaa tyyliä maailman loppuun asti.

      Samat naamat eivät kehitä kaupunkia. Ei ole kenenkään etu ja ilo (muille kuin asianomaisille), jos esim. kaupunginjohtajaksi valitaan henkilö yhden perustelun mukaan sillä, että hänen vaimonsa on TÄÄLTÄ LÄHTÖISIN.

      Ketä tuollainen peli jaksaa kiinnostaa? Kuinka monta muualta tullutta -ei yhtään seudun juuria omaavaa- on päässyt korkealle? Vaikka olisi alkuasukkaita monin verroin pätevämpi, tuo ratkaisee loppupeleissä.

      Mielenkiintoista muuten -kuulkas nyt asianosaiset joka sektorilla- miten Tampereella nauretaan koko kaupunkia. Jämähtänyt, ummentunut, ovat yleisimmät kommentit entisten asukkaiden suulla ilmaistuna.

      Jos kaupunki ei ala pian muuttaa -samoin muut piirit- tyyliään, täällä ei ole kuin vanhoja kaakkisukuja niin kulttuuria nauttimassa mansikoiden kanssa. Mikä etu on muuten olla samoilla sijoilla satoja vuosia? SEHÄN KERTOO, ETTEI OLE PÄRJÄNNYT MUUALLA. ETTEI OLE USKALTANUT OTTAA RISKIÄ JA OLLA VIERAIDEN PARISSA. Sairasta kyllä, tullaan heti takaisin kun päästään, jos muutaman tovin ollaan lähimaastossa kyttäämässä.

      Väki vaihtoon, piirit vaihtoon, politiikasta pois jäärät ja ikäloput. Nuorille tilaa, mahdollisuuksia. Laittakaa joskus työhaku nimettömänä kuten Helsingissä. Voisi väki vaihtua paremmin kuin tietyn sukunimen omaavana.

      • Nimetön

        Uskaltaisitko ottaa riskin, ja lähteä täältä hetkeksi pois? Voisi olla eduksi meille molemmille? Saattaisit huomata miksi niin moni kuitenkin haluaa tulla tänne takaisin, jos vain mahdollista.
        Taisimme muuten valita ihan hyvän kaupunginjohtajan. Onhan hän vaimonsakin täältä valinnut. Jo se osoittaa ettei ole ihan nuija mies.

Kommentointi ei ole käytössä.