Pyhän Olavin juhlallisuudet lähestyvät

Tyrvään Pyhän Olavin kirkon 500-vuotisjuhlallisuudet lähestyvät. Kaikille avointa kaksipäiväistä kansanjuhlaa vietetään elokuun ensimmäisenä viikonloppuna, 6.-7.8. Tapahtumaan osallistuu runsaasti kutsuvieraita, vierailevia luennoitsijoita sekä muun muassa Suomen Kanttorikuoro CFF.

Juhlallisuudet käynnistyvät lauantaina 6.8. Vammalan seurakuntatalossa tervehdysten vastaanotolla ja juhlaseminaarilla. Sunnuntaina juhla huipentuu klo 10 Pyhän Olavin kirkossa vietettävään juhlamessuun, jonka toimittaa arkkihiippakunnan piispa Kaarlo Kalliala.

Eräs juhlien kohokohta lienee messun jälkeen kirkonmäellä pidettävät keskiaikatyyliset markkinat. Mukaan on ilmoittautunut parikymmentä myyjää ja työnäytöksen pitäjää. Myynnissä on muun muassa nahka- ja luukaiverrustuotteita sekä tekstiilejä ja elintarvikkeita. Työnäytöksissä nähdään taontaa, langan kehräystä sekä lautanauhan valmistamista.

Juhlien aikaan kirkolle on mahdollista pysäköidä vain inva-luvalla. Seurakunta ja Linja-autoliikenne Antti Lauhamo Oy järjestävät bussikuljetuksen keskustan ja kirkon välillä sunnuntaina 7.8.

Kommentointi ei ole käytössä.