Sastamala jättäytynee Pirkanmaan ilmastoverkoston jatkohankkeesta, lisäarvo jäänyt rajalliseksi

Sastamala kaupungintalo
Sastamalan kaupungintalo.

Pirkanmaan ilmastoverkoston tuottama lisäarvo on Sastamalassa jäänyt vähäiseksi. Kaupunki ei lähtene jatkoon mukaan.

Hankkeen tilaisuudet ovat olleet pääosin verkkotilaisuuksia. Sastamalasta mukana on ollut vain noin 25 yritystä, kun niitä kaikkiaan on lähes kaksi tuhatta.

Valmisteilla olevan jatkohankkeen painopisteenä on konkreettisen vastuullisuustyön vahvistaminen. Alustava kustannusarvio on 75 000 euroa per vuosi. Tästä asukasmäärään perustuva Sastamalan osuus olisi noin 21 200 euroa. Kaupunki vastaisi noin kolmanneksesta koko hankkeen kustannuksista.

Sastamala saa yritysten vastuullisuustyöhön liittyvää neuvontaa, koulutusta ja tukea Satafoodin toiminnan kautta. Siihen kaupunki osallistuu jäsenmaksulla.

Elinkeinopalvelut esittää, että Sastamala ei lähde ilmastoverkoston jatkohankkeeseen.

Asia on konserni- ja elinvoimajaoston päätettävänä.

Jätä kommentti