
Moni huittislainen, sastamalalainen ja kokemäkeläinen työtön on saanut tänä vuonna joululahjan muutaman viikon myöhässä. Näköasiantuntija-verkostoon kuuluvat optikkoliikkeet ovat alkuvuoden aikana lahjoittaneet kymmeniä silmälaseja työttömille ympäri Suomea.
“Näköasiantuntija-verkostoon kuuluu 20 liikettä ja jokainen liike lahjoittaa 20 lasit. Se on koko valtakunnan tasolla noin 400 silmälasit”, Huittisten Näkökeskuksen yrittäjä-optikko Pauli Kurunmäki laskee. Kurunmäellä on liikkeet Huittisten lisäksi Sastamalassa ja Kokemäellä. Tämä tarkoittaa, että hän on mukana yhteensä noin 60 silmälasien lahjoituksessa. Näköasiantuntijoiden lahjaan kuuluu perusteellinen näön ja silmän terveyden tutkimus, jonka perusteella määritellään yksilöllinen silmälasitarve ja valmistetaan sopivat silmälasit.
Silmälasit lahjoitetaan työikäisille työttömille Suomen kansalaisille. Lahjoituksen saajat valitsee jokaisella paikkakunnalla Suomen Punainen Risti. “Meillä on olemassa hyvät verkostot, joiden kautta löydämme sopivat ihmiset. Nyt olemme noin puolivälissä, eli suunnilleen kymmenet lasit ovat löytäneet uuden omistajan. Loput lahjoitukset tehdään tämän kuun aikana”, Timo Hälli SPR:n Huittisten osastosta kertoo.
Vastaanotto lahjoitusten suhteen on ollut todella positiivista.
“Kaikki ovat yllättyneet iloisesti. Työttömyyden myötä monet joutuvat tinkimään kaikesta ja silmälasit ovat asia, joiden hankkimista on helppo lykätä. Jos vaikkapa pyykkikone hajoaa, niin on pakko ostaa uusi, silloin silmälasit jäävät toiselle sijalle”, Hälli tietää.
Lue koko juttu tänään ilmestyneestä Alueviestistä.







Hyvä juttu, sillä joskus työllistyminen voi olla pienestä kii
Hienoa, että joku edes ymmärtää kuinka pienistä asioista on kiinni työkyky toisinaan.
Onko tämä suunta kuitenkaan se oikea miten mm. työttömyyttä jatkossa hoidamme?. Virkakoneisto hukkaa työttömille tarkoitetut rahat omaan toimintaansa ja itse apu tulee muualta “armopaloina” (mm. pitkän työuran tehneille, jotka YT- neuvotteluiden myötä on irtisanottu. Näitähän löytyy varmasti omastakin tuttavapiiristä ent. yrittäjiä, hitsareita tai muuten ammatti ihmisiä, jos vain avaamme silmämme)