Valtuustoaloitteen pohjalta Sastamalan kaupunki on tutkinut Loimi-Hämeen Jätehuollosta eroamista ja jätehuoltoasioiden järjestämistä niiltä osin uudella tavalla.
Selvityksen vaihtoehdoista on laatinut Ramboll Finland. Nykyisen tilanteen toteuttamiskelpoisiksi vaihtoehdoiksi on todettu eroaminen Loimi-Hämeen Jätehuollosta ja liittyminen Pirkanmaan Jätehuoltoon, eroaminen molemmista kuntayhtiöistä ja jätehuollon järjestäminen itsenäisesti tai eroaminen vain Loimi-Hämeen Jätehuollosta ja jätehuollon järjestäminen itsenäisesti tämän alueen osalta.
Selvitys suosittaa jätehuollon järjestämistä toistaiseksi nykyisellä tavalla sekä yhteistön ja avoimuuden kehittämistä Loimi-Hämeen Jätehuollon kanssa.
Kaupunginhallitukselle esitetään jätehuoltoselvityksen mukaista ratkaisua. Lisäksi jätehuollon toimialan muutoksia on määrä seurata tiiviisti sekä tarvittaessa jatkaa selvitystä kuntayhtiöistä irtaantumisesta ja jätehuollon itsenäisestä järjestämisestä.
Hallitus päättää esityksestään valtuustolle maanantaina.
Aikaisemmin Alueviestissä:
Yli puolet Sastamalan valtuutetuista haluaa selvittää eroamisen Loimi-Hämeen Jätehuollosta (14.11.2016)







Se on aivan sama kuka ne jätteet poishoitaa, mutta sen on oltava
edullisin, meille, jotka siitä maksaa. !
Selvityksen mukaan Loimi-Hämeen Jätehuolto on 65 % kalliimpi kuin Pirkanmaan Jätehuolto. Ovatko päättäjät unohtaneet että ovat kuntalaisen asialla jos ovat edelleen sitä mieltä että LHJ on parempi ratkaisu Sastamalalle.
Nyt sitten homma maaliin ja eroon tuosta Loimihämeestä..koko pitkä kesä on aikaa siitähän teille maksetaan ja vielä haluttaisiin korotuksia kokouspalkkioiden..
Nyt töihin.
Jatketaan niin kuin ennenkin? Mitähän tämä oikein konsultilla teetetty selvitystyö tulikaan maksamaan?
Tilanne Sastamalassa on epäreilu meille, jotka emme ole Suodenniemellä tai Mouhijärvellä. Siellähän jätekyydit on tamperelaisten puolesta kilpailutettu ja hinnat kiinteistöille paljon halvemmat. Kiinteistöverojakin ollaan taas nostamassa. Miksei meille keikyäläisille ole voitu kilpailuttaa? Selittäisikö joku?
joo toi kiinteistöveron kyniminen täältä vammalalaisten huutelemilta syrjäkyliltä on, syvältä sieltä, pois turhat asemakaavat syrjäkaupungilta ym. byrokratia, maksakoot he kiinteistöveroa, jotka kaikki palvelutkin tässä keskitämisessä saa, ja joilla on lyhimmät matkat ja yhteydet terveyspalveluihinkin, puhumattakaan uimahallin vonkumisesta
Puupäisin virkamiesten päätös, mitä pitäisi vielä jatkaa,miksi?
Andersson halusi julkisuutta myös jätteillä. Sastamala on Loimi – Hämeessä suuri vaikuttaja. Valittakoon pätevämmät luottamusmiehet myös Sastamalasta jäteyhtiön hallintoon.
Miksi ei Andersonin arvosanojen muuttamis-palauttamis-väärentämisasiaa pysty enää kommentoimaan?
Meitä syrjäkylillä asuvia on aina mollattu, mutta miten mukavaa onkaan täällä asua. Ei ole häiritsevää naapuria ja saa olla ihan omassa rauhassaan. Tämä on aivan ihanaa elämää ja kaupungin hulinaan ei ole pitkä matka, jos sinne välillä haluaa.
Kuka teitä on mollannut? Itsehän te olette haukkumassa kaupunkilaisia joka käänteessä.
Kaupunkilaisia me olemme kaikki, syrjässäkin asuvat. Suotta lietsot vastakkainasettelua. Meillä on vain erilaiset ympäristöt, joillakin maisema on asvaltoitu piha ja naapuritalon seinä, joillakin on avarammat näkymät. Se on oma valinta, mihin tyytyy.