Sastamalan seudun mielenterveysseura on 25-vuotias – vapaaehtoisia toimijoita palkittiin juhlassa

Viisi vuotta tukihenkilötoiminnassa mukana olleet vapaaehtoiset palkittiin juhlassa. Vasemmalta Eeva-Liisa Raasakka, Anri Perälä, Juha Huhtaniemi, sekä tukihenkilötoiminnan vastuuhenkilö Miia Turri ja puheenjohtaja Marju Inkinen. Toiminnanjohtaja Ari Tiensuu takavasemmalla.

Muun muassa valtakunnallista kriisipuhelinpäivystystä ja verkkokriisityötä tekevä sekä rikosuhripäivystyksen tukihenkilötoiminnassa mukana oleva Sastamalan seudun mielenterveysseura täytti 25 vuotta. Merkkipäivää juhlittiin Tyrvään Pappilassa 6. kesäkuuta.

Juhlavieraiksi oli kutsuttu yhdistyksen työntekijät sekä lukuisa joukko vapaaehtoistyöntekijöitä, joiden työpanos toiminnassa on kullanarvoisen tärkeää. Hallituksen puheenjohtaja Marju Inkinen käytti tervetulopuheessaan vertauskuvaa koulutettujen vapaaehtoistyöntekijöiden roolista toiminnan keuhkoina ja asiantuntijatyöntekijöiden osuudesta sydämenä mielenterveyden tasapainoa edistävässä työssä. Molemmat ovat tärkeitä.

Juhlan kunniakutsuvieraina olivat läsnä myös yhdistyksen aiempi puheenjohtaja Pirkko Lahtinen, joka kehotti vapaaehtoistyöntekijöitä jaksamaan toiminnassa, joka antaa huomattavasti enemmän kuin ottaa. Vapaaehtoisten tukihenkilöiden koulutusta järjestetään Sastamalan seudun mielenterveysseurassa vuosittain ja uusilla halukkailla vapaaehtoisilla on mahdollisuus tulla toimintaan koulutuksen jälkeen mukaan.

Mielenterveysseuran yksi merkittävä  palvelu on kriisikeskus Tukitalo Kassantalossa Puistokatu 2:ssa. Tukitalosta saa elämän monimutkaisiin kriisitilanteisiin tukea kriisityön ammattilaisilta ja mikä merkittävää, palvelu on maksutonta.

Sastamalan seudun mielenterveysseura on saanut toiminnastaan arvostusta myös paikallisella tasolla. Keväällä Sastamala-messuilla järjestetyn huutokaupan tuotto osoitettiin kaupunkilaisten äänestyksen perusteella mielenterveysseuralle.

Hallitus puntaroi lahjoituksen hyödyntämiskohdetta seuraavassa kokouksessaan ennen juhannusta. Lahjoitus käytetään lyhentämättömänä kaupunkilaisten mielen hyvinvoinnin edistämiseen.

Illan viihdyttävästä musiikista vastasi Trio Leos; Leo Lassy, Jukka Joona sekä Jukka Ritanen.