LP-Vampula jatkaa voittojen tiellä – Jymy kaatui suoraan kolmessa erässä

LP-Vampula jatkaa voittokulkuaan naisten lentopallon Mestaruusliigassa. Kuva: Antti Kaskinen.

LP-Vampula sai Tahto Areenalla lauantai-iltana vastaansa Jymy Volleyn Nurmosta. Joukkue jatkoi hienoja esityksiään ja vei keskiviikkoisen Viesti-pelin tavoin ottelun puhtaasti kolmessa erässä.

Vampula aloitti ottelun vahvasti ja vei peliä selvästi, lukuun ottamatta toista erää. Toisessa erässä Jymyllä oli jo yksi eräpallo, mutta erä kääntyi kuitenkin lopulta Huittisiin pistein 26-24, ja koko ottelu erin 3-0 (25-18, 26-24, 25-18).

Iina Andrikopouloun mukaan joukkue tuli ottelun ensimmäiseen erään tosi hyvin valmistautuneena ja hyvällä sykkeellä.

“Toisessa erässä takki saattoi hiukan aueta ja päästettiin Nurmo peliin mukaan, mutta onneksi erä kuitenkin lopussa saatiin käännettyä kotiin. Kolmannessa olimme taas niskan päällä koko ajan”, kommentoi harjavaltalaislähtöinen hakkuri tuntojaan lehdistötilaisuudessa.

Itseluottamus on noussut ja usko joukkueen menestymiseen on käsinkosketeltavalla tasolla.

Jymyn parhaana pelaajana palkittu, hyvin nurmolaisten passipeliä pyörittänyt Anniina Keinonen kertoi pelin olleeen samankaltainen kuin mitä Jymy on viime aikoina pystynyt esittämään.

“Nyt on hiukan nihkeä vaihe alkanut ja tuntuu olevan vaikeuksia päästä peliin kiinni. Pudotuspelipaikan varmistaminen on nyt ehkä tärkein tavoite loppukaudelle ja tietysti pelin saaminen uomiinsa.”

LP-Vampulan päävalmenta Darko Dobreskov oli luonnollisesti tyytyväinen lopputulokseen.

“Kuten viime pelin jälkeen tässä tilaisuudessakin kerroin, niin otimme Nurmon tosi tiukasti ja tarkasti syyniin ja valmistauduimme otteluun sen edellyttämällä tavalla. Nurmo on ollut tammikuussa tosi kova joukkue, ja heidät aliarvioimalla ei hyvää seuraa. Kokonaisuutena ottelu oli meiltä kelpo esitys, vaikka toisessa erässä hiukan notkahdettiinkin.”

Kotijoukkueen parhaana palkittiin Aleksandra Cveticanin.