Korona vaikuttaa itsenäisyyspäivän viettoon Sastamalassa: Juhlakonsertti peruttu, kulttuuripalkinto annetaan myöhemmin

Tyrvään kirkon sankarihaudat.

Sastamalassa itsenäisyyspäivää oli määrä juhlistaa Lounais-Suomen maanpuolustusorkesterin konsertilla. Heikentyneen koronatilanteen vuoksi tilaisuus on jouduttu perumaan.

Kaupungin kulttuuripalkinto oli tarkoitus antaa konsertissa Keikyän Perikunnalle. Tälle katsotaan sopiva aika ja paikka, kun tautitilanne sen sallii.

Konsertin järjestämistä kevään aikana mietitään.

Tyrvään kirkossa on itsenäisyyspäivänä sanajumalanpalvelus kello 11-12. Se radioidaan suorana Iskelmä Sastamalassa. Lähetystä voi kuunnella taajuudella 97,7 MHz ja nettiradiossa. Yleisöä kirkkoon ei voi ottaa. Jumalanpalveluksen jälkeen on seppeleenlasku.

Muilla kirkoilla seppeleenlaskut ja hartauspuheet ovat Karkussa kello 14, Keikyässä kello 11, Kiikassa kello 15.30, Kiikoisissa kello 12, Mouhijärvellä kello 11.15, Salokunnassa kello 14, Sammaljoella kello 10 ja Suodenniemellä kello 16.15.