Ruoansulatuskanavan tähystyksiä ei jatkossa tehdä Sastamalassa

Sastamalan sosiaali- ja terveysasema.

Sastamalan sosiaali- ja terveysasemalla ei jatkossa tehdä perusterveydenhuollossa mahan ja paksusuolen tähystyksiä. Pirkanmaan hyvinvointialue keskittää kyseisiä tutkimuksia.

Muutos koskettaa muun muassa Sastamalan ja Punkalaitumen asukkaita. Heidän mahan ja paksusuolen tähystykset siirtyvät Tampereelle. Tutkimuksia tehdään Hatanpäällä.

Hyvinvointialueen mukaan väestöpohja tähystystoimintaan on ollut Sastamalan sosiaali- ja terveysasemalla pieni.

“Tutkimuksia on tehty vain muutamana päivänä viikossa. Asianmukaisten tähystyslaitteiden hankinta on kallista ja laitteet olisi saatava käyttöön kaikkina arkipäivinä”, kertoo apulaisylilääkäri Tero Harjuntausta.

Aluevaltuusto on päättänyt keskittää kalliita laitteita vaativia tutkimuksia kampusalueille, kuten Sastamalaan. Tähystysten jatkaminen Sastamalassa olisi edellyttänyt myös erikoissairaanhoidon tähystysten tekemistä. Hyvinvointialueen mukaan aikaisempien kokemusten perusteella on kuitenkin havaittu, että muualta Pirkanmaalta potilaat eivät ole halukkaita hakeutumaan Sastamalaan tutkimuksiin.

“Haluamme tarjota asiakkaille palvelua, jossa mahdollisimman usein voidaan kaikki tarvittavat toimenpiteet tehdä yhden tähystyksen aikana”, sanoo Tero Harjuntausta. Hän mainitsee esimerkkinä tilanteen, jossa tähystyksessä huomataan polyyppeja. “Ne voitaisiin mahdollisimman usein poistaa heti, eikä asiakkaan tarvitsisi tulla uudestaan tähystykseen”, hän kertoo.

Tähystysten keskittämisellä hyvinvointialue haluaa myös varmistaa ammattilaisten saannin.

Jätä kommentti