Puiden lehtikato herättänyt huomiota Pirkanmaalla: Oletko nähnyt Sastamalassa riutuneita koivuja?

Rauduskoivu, lehtikato
Lehtikatoa rauduskoivussa. Kuva: Tiina Ylioja / Luonnonvarakeskus.

Luonnonvarakeskus on saanut paljon koivujen lehtikatoon liittyviä yhteydenottoja. Havaintoja on tullut muun muassa Pirkanmaalta.

Valtaosa maiseman koivuista on edelleen hyväkuntoisia. Paikoin ilmiö kuitenkin näyttää silmiinpistävältä.

“Lehtikadon täsmällistä syytä ei vielä tunneta. Laaja-alaisuus viittaa kuitenkin siihen, että taustalla voi olla puita kuormittanut olosuhdetekijä tai useiden stressitekijöiden yhteisvaikutus”, arvioi Luken johtava tutkija Tiina Ylioja. “Osassa puista silmut eivät ole puhjenneet normaalisti, lehdet ovat jääneet muodostumatta ja myös osa edellisvuoden versoista on kuollut”, hän kuvailee.

“Lehtikato ei automaattisesti tarkoita, että koivu olisi kuolemassa. Jos juuristo on hyväkuntoinen ja lehtimassaa riittävästi, puu voi toipua ja kasvattaa uusia versoja myöhemmin kasvukauden aikana”, kertoo Tiina Lehtioja.

Luonnonvarakeskus toivoo havaintoja puissa havaituista ongelmista nettilomakkeella.

Jätä kommentti