Saskysta valmistuvista viidesosa Sastamalan oppilaitoksista

Koulutuskuntayhtymä Saskysta valmistuu päättyvänä lukuvuonna lähes 1 500 osaajaa. Heistä noin viidennes on Sastamalan oppilaitoksista.

Osa on valmistunut jo aiemmin lukuvuoden aikana. Tänä keväänä tai tulevana kesänä valmistuu vielä noin 550 opiskelijaa.

Ammatillisessa koulutuksessa jokaiselle opiskelijalle laaditaan oma, henkilökohtainen opiskelusuunnitelma. Tässä otetaan huomioon aiemmin hankittu osaaminen, joten tutkinnon suorittamiseen kuluva aika vaihtelee.

Saskyn lukioista kirjoitti kuusikymmentä ylioppilasta.

Koronavirustilanteen vuoksi perinteisiä juhlia oppilaitoksissa ei voida järjestää.

Sastamalassa koulutuskuntayhtymään kuuluvat Karkun kotitalous- ja sosiaalialan oppilaitos, Tyrvään käsi- ja taideteollisuusoppilaitos sekä Vammalan ammattikoulu. Koulutuskuntayhtymä tarjoaa ammatillista koulutusta yhteensä yhdeksässä ja yleissivistävää koulutusta viidessä oppilaitoksessa. Toimintaa on muun muassa Huittisissa ja Kokemäellä.